11. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ šperkařský speciál: naivita, rozstříhané peníze i cukrová vata

Adéla Fejtková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adéla Fejtková | foto: Archiv designérky

Studentka ateliéru K.O.V. Adéla Fejtková ještě není na české scéně tak známým jménem, to se však brzy změní. Její šperky a objekty už jsme obdivovali na Artsemestru, nyní zažívá Fejtková úspěch mezinárodního charakteru: její polyuretanový "super řetěz" byl totiž vybrán do prestižní soutěže Talente v Mnichově. A jaké šperky baví samotnou autorku? Třeba rozstříhané peníze nebo naivní přístup.


S mými 5-ti nej Vás zavedu do světa současného šperku. U nás je po úspěšných výstavách skupiny Unosto a Artsemestru na VŠUP období šperkařského klidu. Můj výběr je ovlivněn přiházejícím jarem. Už aby bylo.


 

NEJVTIPNĚJŠÍM studentským žertíkem je kolekce šperků Nhat-Vu Danga, který s nimi absolvoval na Gerrit Rietveld Academii v Amsterdamu. Na první pohled nezajímavé papírové krabičky reagují na pohyb svého nositele.NEJVÍC MĚ BAVÍ barevné šperky od Liny Peterson, která nehloubá nad významy ani složitě neexperimentuje s materiály. Pracuje záměrně s určitou naivitou a skrze tradiční řemeslné techniky jako je vyšívání, pletení a dřevořezbu tvoří své šperky z lehkostí dětské kresby.


Šperky Liny Peterson

Šperky Liny Peterson

 

Bylo mi NEJVĚTŠÍ CTÍ být v Mnichově pod jednou střechou s Yong Joo Kim, která není ve šperkařském světě žádným nováčkem. Zaujala originálním materiálem, její šperky jsou totiž vyrobeny z namotaných proužků suchého zipu.


Kolekce Yong Joo Kim

Kolekce Yong Joo Kim

 

NEJZAJÍMAVĚJŠÍM KONCEPTEM je série šperků Incerasing Value americké designérky Lauren Vanessy Tickle, která nejdříve znehodnotí jedno dolarové bankovky tím že je rozstříhá, ale následné svým přetvořením v nositelné šperky jim opět navrátí a dokonce zvýší jejich hodnotu.


Lauren Vanessa Tickle

Lauren Vanessa Tickle

 

NEJVÍC TEĎ HOŘÍM NEDOČKAVOSTÍ, kdo že dostane na letošním Czech Grand Designu cenu za  Šperkaře roku, proto nemohu opomenout Zdeňka Vacka a Daniela Poštu a jejich cukrovou vatu.


Zorya a jejich cukrová vata

Zorya a jejich cukrová vata


Adéla Fejtková

Studentka pražské VŠUP je jednou z nastupujících hvězd české šperkařské scény. Zaujala hlavně masivními věcmi vytvořenými z lehkého polyuretanu, které nedávno ocenila i odborná porota jedné z nejprestižnějších soutěží pro mladé designéry Talente a Fejtková byla vybrána mezi stovku nejnadějnějších designérů z celého světa. Výstava k soutěži se koná každoročně už od roku 1979 a k vidění je v Mnichově vždy začátkem března (letos 6.3.-12.3.2013).

terTereza Houdková

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?