3. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ Terezy Hejnové: balet i minimalistické šperky

Klára Šípková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Šípková | foto: Jan Bigas, Patrik Borecký, Tomáš Brabec

Talentovaná designérka a umělkyně Tereza Hejnová doporučuje balet, minimalistické šperky i nový český film.

TEREZA HEJNOVÁ

Tereza je absolventkou pražské UMPRUM, kde vystudovala obor Prostorová tvorba. Zaměřuje se na práci s interiérem, navrhuje především světelné objekty a produktový design. Jejím základním východiskem je vždy konkrétní prostor, ve kterém se pohybuje s otevřenou myslí volného umělce. Pod osobní značkou INTERESA vytváří drobnější produktový design. Její matka je divadelní a filmová kostýmní návrhářka, otec architekt, její dědečkem byl světoznámý scénograf (tvůrce Laterny Magiky) Josef Svoboda, jehož odkaz Terezu Hejnovou ovlivňuje i v profesním životě - na barrandovské zahradě vytvořila jedinečné pietní místo - lávku. "Baví mne v myšlenkách vyplňovat prostor objekty, které ho učiní jedinečným," tak Tereza vystihuje svou tvorbu, o které se více dozvíte skrze její webové stránky.

Zajímavost

Moje nadšení pro tanec a pohyb obecně vyústil v profesní setkání s primabalerínou Adélou Pollertovou. V září 2013 jsem se podílela na založení Baletní Akademie Adély Pollertové v Černé labuti, kde působím jako koordinátor kurzů a grafik. Zasáhla jsem i do interiéru studia (návrh recepčního pultu atd.). Adéla Pollertová je fantastický baletní pedagog. Balet s ní vnímám jako společenskou událost.

Popelka - Adéla Pollertová

Popelka - Adéla Pollertová

Umělecká osobnost

Mezi mé oblíbence patří například architekti Frank Gehry, Santiago Calatrava, umělec Dan Flavin. Od dětství mě ale samozřejmě ovlivňoval můj děda, jevištní výtvarník Josef Svoboda. Dodnes jsem obklopená jeho uměleckým odkazem. Výrazně ovlivnil současnou podobu scénografie a předznamenal zrod rozvíjejícího se světelného jevištního designu.

Frank Gehry ve filmu Competition

Frank Gehry ve filmu Competition

Design

Minimalistické šperky od šperkařky Kláry Šípkové. Ráda se obklopuji originálními a výjimečnými věcmi. Každý kousek je esteticky jednoduchý, geometricky čistý a exaktně propracovaný. Mají duši a navíc se krásně nosí.

Klára Šípková

Klára Šípková

TIp na film

Film Fair Play - vynikající sportovní drama režisérky Andrey Sedláčkové, na kterém spolupracoval můj bratr Jakub (filmový střihač). Těším na premiéru. Od března 2014 bude Fair Play uváděn v kinech.

Když je chuť…

Pivo. Mám ráda Plzeň a tudíž vyhlášené plzeňské pivnice, ke kterým kvalitní pivo patří. Nejsem kavárenský, ale hospodský typ.

Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj – ilustrační foto.

Najdete na Lidovky.cz