23. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ vánoční speciál: design vs. stromky, přání, ozdoby a čokoláda

Nendo bonboniéra "Chocolate paint" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nendo bonboniéra "Chocolate paint" | foto: Ayao Yamazaki

Stromek ze sáňek, čokoládová bonboniéra jako tempery nebo ironické novoročenky, u kterých se opravdu zasmějete. Vánoce v podání designérů jsou letos velmi hravé, posuďte sami.

VÁNOČNÍ INSTALACE: Hello Wood v Budapešti

Jednu z nejoriginálnějších vánočních instalací mají až do 6.ledna v Budapešti. Iniciativa Hello Wood, která je proslulá svým letním kempem a netradičními happeningy ve veřejném prostoru, postavila 11 metrů vysoký strom před Palác umění (MUPA). Vyroben je z 365 sáněk, které po skončení svátků poputují dětem do SOS vesniček. Pokud se do maďarské metropole chystáte, určitě si nenechte strom ujít a určitě vstupte i dovnitř instalace.


VÁNOČNÍ STROMEK: Londýnské muzeum Victoria&Albert

Jedno z nejznámějších světových muzeí, londýnské Victoria & Albert, každým rokem oslovuje různé umělce, kteří pro hlavní vchod tvoří vánoční strom. Ten letošní mají na triku Helen a Colin Davidovi, umělci, kteří vsadili na sytě červený plyš, parohy a ornamenty sice komentující tradici, vytvořené však moderní technologií 3D tisku. Umělci své dílo pojmenovali Rudý strom lásky a inspirovali se exponáty muzea, hlavně slavnou židlí Heinricha Friedricha Christopha Rampendahla z roku 1860.

Strom londýnského muzea Victoria&Albert pro rok 2013

Strom londýnského muzea Victoria&Albert pro rok 2013

OZDOBY: Zaha Hadid i Gwyneth Paltrow pro charitu Kids Company

Stromeček v londýnském mrakodrapu The Shard architekta Renza Piana se pyšní speciálními ozdobami, které vytvořil módní návrhář Matthew Williamson s přáteli z řad architektů, designérů, umělců i celebrit, a které byly do neděle k mání v rámci charitativní aukce na serveru Ebay, výtěžek šel společnosti Kids Company. K mání byla ozdoby třeba Zahy Hadid, designérky šperků Aminy Ghali nebo hereček Gwyneth Paltrow nebo Sienny Miller. Na všechny ozdoby se můžete podívat ZDE.

Ozdoba Zahy Hadid pro Kids Company

Ozdoba Zahy Hadid pro Kids Company

PF: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Prosinec Forever. Pohromadě Famílie. Pracinky Fíky. Pohádky Furt. Pohoda Fakt. Připtavit Foťák. Přípitek Fernetem. Příval feromonů.... Do redakce chodí mnoho novoročenek a přání. Většina z nich je vtipná a kreativní, nicméně PF Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze mě baví již několik dní. Dílo Štěpána Malovce můžete v celé krásne stáhnout ZDE.

PF UMPRUM

PF UMPRUM


BONBONIÉRA: Nendo

I něco tak známého a obyčejného jako je bonboniéra jde udělat nově a vtipně. Japonský obchod Seibo Department Store si pro tento úkol vybral návrháře Oki Sata a jeho studio Nendo, které je svými hravými návrhy proslulé, a výsledkem je sada barev, kterou však můžete sníst. Každá čokoládová tuba je naplněna různými sirupy, o příchuti vás informuje štítek, který zároveň slouží jako miniaturní ubrousek, abyste si neušpinili prsty. Sato a jeho lidé vše promysleli do posledního detailu, jako obvykle.

Nendo: Chocolate Paint

Nendo: Chocolate Paint

terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz