16. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

5 NEJ vánoční speciál: po Letné se šperkařkami galerie Září

Galerie Září | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Galerie Září | foto: Září

Vánoční nákupy v pohodové atmosféře? Náš tip je Letná, kde najdete i zbrusu novou galerii zaměřenou na současný šperk Září. Její zakladatelky vybraly ze "své" čtvrti to předvánoční nej a doporučují zasněžené zákusky, knihy i filmový advent.

GALERIE ZÁŘÍ

Galerie Září je nový kreativní prostor na Praze 7, za kterým stojí šperkařky Eliška Lhotská, Iveta Mulačová, Markéta Šumová, Zuzana Babková a sochařka Michaela Bachoríková. Původně si mladé autorky hledaly ateliér, našly však jedinečný prostor, ve kterém mohou jak pracovat, tak představovat svůj pohled na současný šperk skrze různorodé výstavy. Galerie Září otevřela přesně před týdnem hned dvěma výstavami, v jedné představuje mezinárodní a hravý "Šperk pro 21. století", v té druhé komunikaci malby a šperku aneb "12,6 m šperku Veroniky Opavské". Dramaturgyně Září Eliška Lhotská už má v hlavě další tematické výstavy a šperkařky samozřejmě zareagovaly i na blížíce se Vánoce - galerii i její autorky můžete osobně poznat na neformálním a příjemném večírku s domácím cukrovím a čajem 20. prosince, kdy navíc koupíte šperky z výstavy o 15 procent levněji. Štědrý večer v Září (Heřmanova 33) se tento pátek koná mezi 19. a 22. hodinou a abyste si mohli Vánoční Letnou užít plnými doušky, přináší mladé designérky pár tipů na zajímavé akce v okolí.

Eliška Lhotská (uprostřed), Zuzana Babková (vlevo) a Markéta Šumová (vzadu nad květinou) na slavnostním otevření galrie Září.

Eliška Lhotská (uprostřed), Zuzana Babková (vlevo) a Markéta Šumová (vzadu nad květinou) na slavnostním otevření galrie Září.

VÁNOČNÍ KULTURA

NEJ je hned nad naší galerií Holešovický filmový advent v BIO OKU. Jen za 40 Kč!

Bio Oko

Bio Oko

NEJ DÁRKY

PAGEFIVE

Milujeme vůni papíru a tady budou určitě mít i nějaký zajímavý balicí! Dárkem s velkým D jsou pro nás knihy od malých vydavatelů, tyhle knihy uspokojí duši. Skvělá témata, krásná grafika... Proto je výborné, že ve Veverkově ulici nově otevřeli nové knihkupectví a vydavatelství Page Five. Stoprocentně doporučujeme knihu od Jakuba Plachého, jejíž výstřední název se stydíme vyslovit.

Page Five

Page Five

DE-SIGN.CZ

Skvělé ženské trio (Alžběta Skálová, Alžběta Zemanová, Martina Kupsová), které se pohybuje NA POLI ilustrace, designu a autorské i volné tvorby představuje podzimní sklizeň nejčerstvějších plakátů, ilustrací a knížek ze své dílny. Flipbooky skrývají tři různé animované příběhy od tří autorek. Každý je jiný, ale dohromady tvoří pěknou sérii. Paperbagové desky knížky v úpravě přírodní hnědý papír, nebo bílý papír.

De-sign.cz a Hidden Factory

De-sign.cz a Hidden Factory

Porcelán! Abychom mohly pěstovat eňo ňuno domov a eňo ňuňo květiny. Vzpomínáte? Tyhle kelímky dříve bývaly na parapetech a balkónech snad v každé domácnosti. Design od Evy Pelechové a Gabriela Vacha.

NĚCO NA CHUŤ

Po velkých víkendových nákupech najdete skvělé odreagování v Bistru 8 naproti klukům z Page Five. Tady se člověk nají i očima a hlavně ví, že nejí to, co nemá, ale jen to nejlepší. Také oceňujeme, že v bistru probíhají výstavy.

Bistro 8

Bistro 8

My si nenecháme ujít ani zasněžený zákusek v cukrárně Alchymista v ulici Jana Zajíce.

Cukrárna Alchymista

Cukrárna Alchymista

VÁNOCE V ZÁŘÍ

A nakonec vás ze srdce zveme na čaj k nám do galerie Září. V pátek večer (19-22) si za poslechu příjemné muziky, vůně Františka a ochutnávání našeho vlastnoručně vyrobeného cukroví přátelským slovem zpříjemníme dlouhý zimní večer. Uvaříme vám čaj a společně si naposledy v tomto roce připijeme šampaňským a oslavíme blížící se příchod Nového roku. Jako dárek jsme pro vás na tento slavnostní večer připravily 15% slevu na veškeré šperky v našem šperkařském SHOPU na téma ,,ŠPERKY 21. století“. A možná přijde i kouzelník a zazpívá koledu.

Čokoládové brože Miry Podmanické v galerii Září

Čokoládové brože Miry Podmanické v galerii Září

terTereza Houdková