4. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Absolutní kýč i perly vrůstající do stromu. NEJ šperky Bětky Dvořákové

Felieke van der Leest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Felieke van der Leest | foto: Archiv designérky

Šperkařka a kurátorka Alžběta Dvořáková se na šperky ráda dívá z jiného úhlu. Co říkáte třeba na perlový náhrdelník pro strom?

ALŽBĚTA DVOŘÁKOVÁ

Alžběta je dalším jménem z velmi talentované nastupující generace českých šperkařů a šperkařek. Po studiích v Liberci nyní navazuje v ateliéru Evy Eisler na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a kromě tvorby se věnuje i kurátorské činnosti - v létě s Eliškou Lhotskou uspořádaly výstavu 2x15 v rámci Bienále současného šperku, dnes večer má vernisáž výstavy UP v pražské galerii We exhibit: contemporary jewelry and objects, která představuje hravá díla mimopražských šperkařů. Hravé a plné inteligentní nadsázky jsou i šperky samotné Dvořákové - Prsten pro bezprstého, Náhrdelník - bryndák, projekt Sněz si svůj šperk. Každým dílem Bětka dokazuje, že je pro ni šperk zábavou a způsobem sebevyjádření. S pomocí brože či náhrdelníku s lehkostí komentuje okolní dění a často do celého procesu vtahuje i diváka, což je velice příjemné. Ostatně interaktivní bude i dnešní vernisáž, kde si jedny šperky budete moci sníst a druhé "dostanete" zdarma. Více k výstavě UP, jejíž vernisáž se koná dnes ve 20:00 na adrese Úvoz 26, se dozvíte na adrese http://wxhbt.cz/. Pro čtenáře Lidovek vybrala Alžběta Dvořáková 5 šperkařů, kteří si také velmi rádi hrají. S různými materiály, s různým konceptem, ale vždy s lehkostí a nadhledem.

Při přípravách naší výstavy jsem si vzpomněla na super šperkaře, Španěla MARCA MONZÓ. Ke šperku přistupuje jednoduchým, ale hravým způsobem. Miluji jeho brož srdce připíchnuté z boku a jeho nadhled a zobrazování obyčejných věcí neobyčejným způsobem.

Marc Monzo

Marc Monzo

Druhý je GISBERT STACH, který dělá spíše nenositelný šperk, spíše instalace v prostoru, performance, záznamy. Jeho performance zapáleného diamantu z prskavek jsem viděla v Bratislavě na festivalu Šperkstret. Ale asi nejvíc mám ráda zarostlé perly ve stromě ( měly by být v zahradě Erny Masarovičova). U tohohle šperku si pokaždé říkám, že obdivuji jeho trpělivost. Líbí se mi, že má taky hravý přístup, ale úplně jiným způsobem. 

Gisbert Stach

Gisbert Stach

Pak bych ráda zmínila člověka, o kterém nic moc nevím, ale má bezva nádobí, takové readymade. Vytvořil lžičku snad na sto způsobů. DAVID CLARKE . Dělá super hravé objektíčky, které podle mě vždycky vychází ze stříbrného nádobí a hlavně lžiček. Baví mě jeho hra s tvarem.

David Clarke

David Clarke

Největší úlet je FELIEKE VAN DER LEEST. Dělá velmi naivní háčkované a korálkové šperky. Je to pro mě velmi vtipný, absolutní kýč, který vždy potěší. Hodně často přemýšlím o lidech, které ten šperk vytvořili... Tahle žena musí šířit štěstí na všechny strany! 

Felieke van der Leest

Felieke van der Leest

V poslední době ujíždím na dřevěných špercích od KATE FURMAN. Nádherným jemným, ženským a citlivým způsobem kombinuje přírodní artefakty s množstvím řetízků. Navozuje mi iluzi, prorůstání a splynutí řetízků a dřeva... Připadá mi, že řetízky z jejich dřevěných šperků vyrůstají. Je to krásně jemné.

Kate Furman

Kate Furman

A na závěr bych zmínila HERMANA HERMSENA, od něj se mi líbí snad všechno (miluji hlavně jeho hru diamantů se zrcadly) a BURCU BUYUKUNAL, která si výborně hraje s lidským tělem - deformuje obličej.

terTereza Houdková