Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinka v NY: Telefonní budka nebo knihovna?

Design

  7:00
NEW YORK/PRAHA - Architekt a designér John Locke si lámal hlavu otázkou, co s telefonními budkami, které nejen v New Yorku už téměř nikdo nevyužívá, a nakonec přišel s konceptem veřejných miniknihoven. První pokus lidé zničili a knihy ukradli, druhá varianta funguje o mnoho lépe.

Netradiční knihovna v New Yorku foto: John Locke

Miniknihovny jsou částí projektu Department of Urban Betterment. První pokus Locke umístil ne příliš bezpečné a chodci frekventované zóny. Knihy kolemjdoucí rozebrali během dne, odnést si celou dřevěnou konstrukci jim pak trvalo zhruba týden.

Netradiční knihovna v New Yorku, detail loga

Architekt to však nevzdal. Druhou knihovnu umístil poblíž zastávky metra Broadway, speciální police na míru vymyslel tak, aby šly co nejjednodušeji rozložit (,což mělo v lidech vyvolat pocit toho, že je to něco volného, obyčejného a nemá smysl to krást), na každou knihu nalepil logo, stejně jako v knihovně. 

Fungující veřejný prostor bez předem daných pravidel

Na počátku knihy dodali místní obyvatelé a od té doby budky fungují přesně podle Lockových plánů - kolemjdoucí si knihu půjčí, vrátí třeba jinou, knihovna se tak neustále mění a stává se novým veřejným prostorem bez předem daných pravidel.