Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Architekt roku: Nejzodpovědnější a nejetičtější je ateliér A69

Design

  7:00
OSTROV NAD OHŘÍ - Strojní průmyslovka a učiliště v Ostrově nad Ohří mohly konečně opustit nevyhovující objekty a spojit se v budově bývalé základní školy, která byla zrekonstruována, dostavěna a proměněna v Centrum technického vzdělávání. Ateliéru A69 tato realizace přinesla titul Architekt roku.

Ateliér A69: Centrum technického vzdělávání v Ostrově nad Ohří foto: Tomáš Balej

"Bylo to pro nás příjemné překvapení a určitá satisfakce. Škola se sice dostala do finále Grand Prix, ale žádné ocenění od mezinárodní poroty nezískala. Přihlásili jsme ji totiž do kategorie rekonstrukce, což se ukázalo jako chyba, neboť přístavba školy a přestavba původní budovy z padesátých let 20. století byla tak výrazná, že se, z odborného pohledu poroty, o rekonstrukci nedalo mluvit. Poprvé jsme tak z Grand Prix odcházeli bez ocenění. Bylo nám to líto jako autorům i jako lokálním patriotům, protože každé pozitivní zviditelnění našeho kraje na mapě republiky vnímáme jako kompenzaci negativního obrazu regionu," říká za ateliér A69 Jaroslav Wertig, který stejně jako jeho kolegové Boris Redčenkov a Prokop Tomášek pochází z Karlovarského kraje.

Role architekta

Cena Architekt roku je společným projektem Obce architektů a společnosti ABF. Jejím cílem je zdůraznit roli architekta, jeho význam a vliv na vzniku i realizaci staveb. Odborná komise posuzuje stavby, které postoupily do finále letošního ročníku soutěže Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu z hlediska profesionálního a etického přístupu jejich autorů.

Ateliér A69: Centrum technického vzdělávání v Ostrově nad Ohří

Komisi proto zajímá průběh spolupráce architekta s investorem, snaha architekta o hospodárnost a efektivitu vynaložených finančních prostředků i jeho úsilí o přínos projektu pro společnost. Minulý rok tato obtížná kritéria nejlépe naplnil architekt John Eisler, letos cenu z rukou architektky Evy Jiřičné a předsedy Obce architektů Miloše Parmy v rámci galavečeru ve Slovanském domě převzal Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig z ateliéru A69.

Město Ostrov nad Ohří bylo v padesátých letech vystavěno ve stylu socialistického realismu, tedy s respektem k antickým pravidlům kompozice a s důrazem na symetrii. Pravidelný městský půdorys vychází z renesančních teorií ideálních měst a koncepce uliční sítě i architektura budov mají poměrně velkorysá měřítka. Centrum technického vzdělávání s kapacitou 750 studentů a 90 pedagogů však představuje objem, který v zástavbě města nemá obdoby. Architektům z ateliéru A69 se přesto podařilo respektovat původní urbanistický koncept s jeho zrnitostí i měřítkem.

Ateliér A69: Centrum technického vzdělávání v Ostrově nad Ohří

Snažili se najít řešení, které by představovalo kompromis mezi dvěma požadavky: definováním společenské role veřejné budovy a racionálními stavebními náklady. Výsledkem je kompaktní hmota, jejíž srdce tvoří velkorysá atria, která jsou zároveň hlavními komunikačními prostory a místy setkávání a sdružování. Na ně navazují další funkce stavby.

V původní hmotě školy jsou situovány učebny pro teoretickou a v přístavbě pak pro praktickou výuku. Obě hmoty architekti překryli plochou a šedovou střechou, což posunulo výraz budovy od výhradně institucionálního ke spíše industriálnímu. "Ocenění by si zasloužili hlavně lidé, kteří s velkorysým projektem transformace středního odborného školství na Karlovarsku přišli a rozhodli se ho spojit se špičkovou neprovinční architekturou," říká Jaroslav Wertig.

Den architektury

Zájemci o návštěvu Centra technického vzdělávání v Ostrově nad Ohří mají neobyčejnou možnost o víkendu 29. 9. – 30. 9. v rámci festivalu Den architektury. Po loňské úspěšné premiéře se festival rozšířil do více než čtyřiceti českých a moravských měst a nabídne sedm desítek akcí, které přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti daného místa. Organizátoři upozorňují, že všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou na kolech a náročným nabídne program i celodenní pěší výlety za architekturou. Většina komentovaných prohlídek potrvá přibližně dvě hodiny.

Autor: