5. září 2015 7:12 Lidovky.cz > Relax > Design

Architektonický horor: londýnský mrakodrap, co taví auta

Pohled na londýnský mrakodrap přezdívaný Walkie Talkie během dokončovacích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na londýnský mrakodrap přezdívaný Walkie Talkie během dokončovacích... | foto: Reuters

Londýnská čtvrť City, proslulé to finanční centrum lemované mrakodrapy, má na svém kontě další kuriozitu. Tentokrát však nejde o obdiv či zasloužilé ocenění, jako je tomu v případě známé okurky. Konkurenční mrakodrap byl totiž oceněn jako architektonický horor roku.

Cenu pojmenovanou Carbuncle Cup dostal mrakodrap oficiálně pojmenovaná 20 Fenchurch Street. Běžně je však přezdívaný jako Walkie Talkie a to kvůli svému zahnutému vzhledu. Stavba již před dvěma lety vzbudila nemalý rozruch. Právě kvůli svému zakřivení způsobuje nemalé problémy.

Odrážející paprsky totiž zahřívají okolní ulice. Již v roce 2013 se tak mrakodrap proslavil tím, že pod náporem slunečních paprsků se začal „tavit“ nedaleko zaparkovaný Jaguar. Carbuncle Cup vyhlašuje časopis Business Design a nominovány jsou stavby panelem kritiků, jejich hlasování je pak anonymní.

Stavba dík svému zakřivení intenzivně odráží sluneční paprsky do ulic City,...

Stavba díky svému zakřivení intenzivně odráží sluneční paprsky do ulic City, kterou tak nebezpečně rozehřívá.

Walkie Talkie navrhl uruguayský architekt Rafael Viňola. Budova má 36 pater, které se tyčí do výšky 160 metrů. Na střeše je pak vybudovaná zahrada. Zakřivení je docíleno tím, že s přibývajícími podlažími roste jejich rozloha, což kritici vnímají jako ohyzdnost. Kromě zahřívání budova podle zpráv způsobuje nepřiměřeně silné proudění větru a další potíže.

tohTomáš Holý