Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak zastavit chátrání hřbitovů? Třeba adopcí hrobu

Pohled Zdeňka Lukeše

  7:00
S trochou nadsázky se dá říci, že jsem strávil část svého dětství na hřbitově. Můj dědeček byl totiž kamenosochař, měl dílnu v Holešově přímo naproti městskému hřbitovu. Já se sestřenicí jsme sledovali, jak v dřevěném domku seká sochy andělů nebo řeže kamenné bloky.

Archivní foto: Architektonicky cenné hroby hodlá zachránit iniciativa Adopce hrobů. foto: Zdeněk Lukeš

Největší atrakcí pro nás děti byly venkovské pohřby. Rakev s nebožtíkem vozili dva vraníci ve zdobeném proskleném voze se stříbrnými ozdobami, za pohřebním vozem kráčela pomalu kapela a smuteční hosté. Bylo to okázalé a důstojné. Tohle období je pro mne spojeno s krásným letním prázdninovým počasím. Od té doby mám hřbitovy rád a navštěvuji je pravidelně i na Dušičky, kdy bývá počasí nevlídné, upršené. S mými dětmi jsme takhle prošli mnoho hřbitovů, hledali nejopuštěnější hrob a tam pak rozžali svíčku.

V poslední době jsou pro mne ale návštěvy hřbitovů traumatizující. Nejen proto, že jsou spojeny s odchodem mých blízkých, ale také proto, že vidím, jak postupně mnohé hroby a hrobky chátrají, jak mizí cenná výtvarná díla slavných i neznámých umělců, jak jsou devastovány nádherné uměleckořemeslné detaily.

Když jsem před časem navštívil snad nejkrásnější hřbitov v republice, který znám, tedy ten opavský, doslova jsem se vyděsil. Nádherné bronzy slavných vídeňských sochařů, zdobící tamní hrobky, zmizely takřka všechny. To jsou nenahraditelné ztráty, protože neexistuje podrobná dokumentace ani předlohy, podle kterých by bylo možno vyrobit kopie. Zpětně lituji, že mne nikdy nenapadlo pořádně si takové hroby vyfotografovat.

Hrobky ve stylu historismu, secese, kubistické i art deco

Hroby jsou často také mimořádně cennými příklady architektury různých epoch. Známe hrobky ve stylu historismu, secese, ba i kuriózní kubistické nebo art deco či funkcionalistické. Dnes už se jim nevěnuje taková pozornost, jako tomu bylo dříve, pozůstalí neoslovují slavné architekty a výtvarníky (i když pár výjimek by se našlo). Vše nějak zcivilnělo, převládají náhrobní desky z umělého kamene s jakýmisi módními vlnkami. Kde je dobré řemeslo, unikátní motiv, krásné vysekané písmo…? To se už nenosí.

Ale jsou tu alespoň ty staré náhrobky. Někdo říká, že na ty skutečně cenné by se nemělo moc upozorňovat. To mi přijde alibistické. Krádežím kovových prvků to stejně nezabrání – zloději se po kvalitě neohlížejí, jde jim stejně jen omateriál do sběru. Jsem naopak pro tu druhou – byť nesnadnější cestu: takové náhrobky zdokumentovat, opravit, upozornit na jejich význam.

A proč se při té příležitosti také nezabývat tím, kdo pod nimi leží? Možná je to nějaká neprávem zapomenutá osobnost se zajímavými životními osudy. Proč nepátrat po autorech architektonického řešení? Někdy je to dokonce snadné–mnohá jména najdeme vytesána na náhrobku, na plastikách bývají zase signatury výtvarníků. Procházka po Olšanech, ale i venkovském hřbitůvku tak může být zajímavým dobrodružstvím.

Dozvěděl jsem se o aktivitě, která mi přijde skvělá. Jmenuje se Projekt adopce významných hrobů a připravila ji Správa pražských hřbitovů (SPH). Zajímavé hroby známých osobností nebo vytvořené slavnými umělci by mohly získat svého mecenáše, který by přispěl na jejich záchranu. Musí se samozřejmě jednat o hrob bez platné nájemní smlouvy, to znamená, že se stal opuštěným v souladu se všemi zákony a nařízeními.

Adoptujte si ohrožený hrob

Hroby, které vyžadují náročnou opravu, by SPH nabídla k tzv. adopčnímu nájmu. Nájemce by zajistil opravu a byl by pak dozorčím orgánem, jako je tomu u hrobů, které mají své majitele. Opravy by samozřejmě prováděli kvalifikovaní restaurátoři a řemeslníci pod dohledem památkářů a SPH. Na méně poškozené hroby by bylo možno přispět finančním darem. Jména mecenášů budou uvedena jak u samotných hrobů, tak i na webu, samozřejmě pokud si dárci nebudou přát zůstat v anonymitě.

Oficiálně už tato aktivita běží, víc informací získají zájemci na webových stránkách www.hrbitovy.cz . Iniciativa bude mít i své patrony. Už teď jsou připraveny seznamy prvních ohrožených a poničených hrobů, které splňují zmíněná kritéria.

Možná to není tak atraktivní jako adopce nějakého zvířete v zoologické zahradě, ale snad si tato forma najde také své příznivce. Možná jednou, až potkáte svého známého, zazní otázka: „Už jsi adoptoval svého buditele, básníka, malíře, herce nebo vědce?“

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!