22. dubna 2019 5:48 Lidovky.cz > Relax > Design

Artek představuje kolekci inspirovanou finsko-japonským přátelstvím

Finsko-korejské designérské duo COMPANY se nechalo unést představou, jaké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finsko-korejské designérské duo COMPANY se nechalo unést představou, jaké... | foto: Artek

Finská značka Artek představila speciální produktovou řadu, kterou inspirovalo sté výročí navázání diplomatické spolupráce mezi Finskem a Japonskem. Na Milánském týdnu designu 2019 mohli návštěvníci zhlédnout fantazijní figurky jako vázy a svícny, ikonické stoličky kolorované tradiční japonskou technologií nebo ručně barvené látky.

Jednou z hlavních novinek byla také lavička Kiulu svým tvaroslovím vycházející z lázeňské kultury Japonska i Finska.

Kolekce FIN/JPN Friendship je oslavou jedinečných vztahů Finska a Japonska a její autoři se v tomto kontextu rozhodli představit kombinaci tradičních řemesel a trendů současného i klasického designu obou zemí. Autorkou expozice, situované v samém srdci milánské umělecké čtvrti Brera, je Linda Bergroth. Kolekce vznikla ve spolupráci s předními japonskými a finskými designéry, architekty a řemeslníky.

Architekt a designér Koichi Futatsumata k expozici přispěl svou víceúčelovou...
Jo Nagasaka svou experimentální povrchovou úpravu ColoRing uplatnil na...

Představená kolekce zahrnuje i aktualizovanou variantu bavlněné textilie s potiskem Kirsikankukka s motivy třešňových květů, jehož původní autorkou je Aino Aalto. Potisk dnes realizuje rodinná firma z Kjóta, která proslula svými různobarevnými vzory pro tradiční japonská kimona. Aino se při něm inspirovala darem, který jí v roce 1933 předala madam Ichikawa, manželka tehdejšího japonského velvyslance ve Finsku.

S instalací souvisí i kniha Pieces of Aalto, která vychází z dlouhodobého přátelství Arteku s módním a textilním designérem Akirou Minagawou a japonského umělce představuje v diskusi s jeho vzory Alvarem a Ainou Aalto. Minigawa v reakci na jejich standardy, produkty a architektonické formy vytvořil velmi intimní kresby, v nichž zobrazení původních návrhů postupně transformoval v poetické vzory a svérázná stvoření.

Artek – Umění & technologie

Artek založili v roce 1935 v Helsinkách čtyři mladí idealisté: Alvar a Aino Aalto, Maire Gullichsen a Nils-Gustav Hahl. Vzali si za cíl „prodávat nábytek a propagovat moderní kulturu bydlení prostřednictvím výstav a dalších způsobů vzdělávání“. V souladu s radikálním zaměřením svých zakladatelů Artek dodnes platí za inovativního hráče ve světě moderního designu, který neustále vyvíjí nové produkty na pomezí návrhářství, architektury a umění. Jeho kolekce zahrnuje nábytek, osvětlovací tělesa a doplňky navržené jak finskými mistry v oboru, tak mezinárodními designéry. Je symbolem čistoty, funkčnosti a poetické jednoduchosti.  

Produkty z nabídky Arteku již přes 80 let zkrášlují veřejné prostory, muzea, školy, restaurace, hotely, obchody i bezpočet soukromých interiérů po celém světě. Společnost sídlí ve finských Helsinkách, kde se nachází i její vlajkový showroom a druhý tzv. Cycle Store. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!