Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Artsemestr: Předmět touhy a české maloměsto

Design

  7:00
Od 3. do 12.června lze nahlédnout do ateliérů nastupující generace architektů a designérů. V rámci výstavy klauzurních prací se Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze tradičně otevře veřejnosti. Kromě multimediálních obrazů, futuristických oděvů a svěžího grafického designu budou k vidění třeba urbanistické a architektonické nápady pro město Sázava či lákavé designové produkty, které byly prezentovány na Milánském veletrhu.

Objekt touhy může mít různé podoby. foto: VŠUP

Tento semestr byl výjimečný, a to hned z několika důvodů. Jedná se o první semestr pod vedením nového rektora Jindřicha Smetany, který ve funkci po čtyřech letech nahradil Pavla Lišku. Zároveň byl tento semestr posledním, v němž některé ateliéry sídlily ve Zlíně, odkud se nyní stěhují do Prahy. Ve Zlíně se proto bude konat řada doprovodných aktivit, jimiž se studenti a pedagogové ateliérů designu výrobků I. a II. s městem rozloučí.

Co jednotlivé ateliéry návštěvníkům předvedou?

Budoucí architekti v Ateliéru architektury I. se v uplynulém semestru zabývali tématem českého maloměsta s významným historickým kontextem. Volba padla na město Sázava, na jehož příkladu se studenti věnovali komplexním urbanistickým strategiím i řešení konkrétních míst a staveb.

V Ateliéru designu výrobků III se věnovali roboticky broušenému sklu.

Jan Němeček a Michal Froňek, veřejnosti známí jako Olgoj Chorchoj, zadali svým studentům v Ateliéru design výrobků III několik menších zadání: objekt touhy pro milánskou výstavu VŠUP, osobní zapalovač, dekor pro roboticky broušené sklo, nástěnné a náramkové hodiny. Klauzurní zadání je pak také netradiční prezentace sportovní značky v rámci výstavy designu, které bude dozajista velkým překvapením!

Studenti Ateliéru K.O.V, vedeného Evou Eisler se věnovali zadání s prostorovým a koncepčním přesahem od objektu k instalaci.

Jeden u objektů, který uvidíte v rámci Artsemestru 2011.

Liběna Rochová, vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi svým studentům zadala téma FANTASY - MYSTERY - SCI-FI. V posledních semestrech se studenti zabývali více nositelným oděvem (spolupracovali například s firmou Pietro Filipi). Tentokrát šlo však především o výtvarnou formu. "Nechci, abychom navrhovali "jen šatyů", jde mi o konceptuální myšlení v oděvu s přesahy do volného umění," říká vedoucí ateliéru Liběna Rochová.

V rámci Artsemestru 2011 uvidíte také oděvy a textilní tvorbu.

Ateliér grafického designu a vizuální komunikace vedený Rostislavem Vaňkem, bude na Artsemestru prezentovat Grafické listy (serigrafie formátu 70x70 cm jako vlastní interpretace uměleckého díla), Mapu jako základní prvek vizuální komunikace, Bankovky a Vizuální styl Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

V Ateliéru grafického designu a nových médii pod vedením Petra Babáka studenti zpracovávali např. nový vizuální styl festivalu Fresh Film Fest, výstavy Jako doma v GASK, mobilní banky. Vedení ateliéru ke klauzurám říká: "Přijďte, zlaté dveře jsou vám otevřeny! PS: I tentokrát ne každá střela šla do černého!"

Pod vedením Petra Babáka studenti navrhli vizuální styl festivalu Fresh Film Fest.

V Ateliéru keramiky a porcelánu studenti vytvářeli vázičky pro drobné květiny, kterými doplnili již hotové vázy ze zimního semestru. Vyšší ročníky zase k zimní konvici doplnili v letním semestru celý nápojový set či servírovací doplňky.

Ateliér ilustrace a grafiky pracoval na autorských knihách v širokém rozpětí od rozměrného undergroundového komiksu, přes díla využívající deníkové formy až po knihy dobrodružné či téměř abstraktní. Knihy nakreslené, nastříkané přes šablonu, vyryté do lina či z kamene vytištěné. Unikátní databanka kreslených motivů Vabank bude během výstavy k prodeji stejně jako série sítotiskových skládaček LOOP.

Hlavním semestrálním úkolem pro Ateliér módní tvorba, vedený Josefem Ťapťuchem bylo téma  "Krejčovská laboratoř ". Studenti si prostudovali ikonografii a technickou stránku základních struktur novodobé oděvní kultury, a ty pak rozpracovali do vlastních autorských kolekcí. Čtyři studenti své kolekce realizovali v reálných podmínkách průmyslové výroby Pret-a-Porter.

Za návštěvu stojí také Ateliér filmové a televizní grafiky

Nudná rozhodně nebude ani návštěva Ateliéru filmové a televizní grafiky. K vidění bude komiks, grafický design, hudební klipy, ale i autorské filmy a animace.

Loučení se Zlínem

Ve Zlíně se Artsemestr ponese v duchu loučení. V rámci Artsemestru budou prezentovány klauzurní práce všech studentů vzniklé v jarním semestru pod vedením Ivana Dlabače (Ateliér designu výrobků I), Františka Buriana (Ateliér designu výrobků II) a navíc také Michala Froňka a Jana Němečka z Ateliéru designu výrobků III. Bonusem je potom další výstava, kterou v dubnu představili Radim Babák a Ondřej Tobola na milánském veletrhu Salone del Mobile. Pro třicet studentských prací se stala hlavním tématem touha a její tématické zpracování. Mimo jiné bude ale možné zhlédnout také výstavy, které připomenou historii školy, její fungování a slavné pedagogy i absolventy. Loučení vyvrcholí v pátek 24. 6. v 17 hodin srazem absolventů.

HARMONOGRAM DOPROVODNÝCH AKCÍ

Vernisáž Artsemestr léto 2011

2.června od 18hodin

Výstava bude probíhat ve všech prostorách školy

3. června – 12.června

Denně 10:00 – 18:00

Módní přehlídka Ateliéru design oděvu a obuvi

Studio LR, Malostranském nábřeží 1, 1p.

3. června / 12 hodin

Výstava klauzurních prací Ateliéru designu oděvu a obuvi

4. června - 12. června / 12-20 hodin

Malostranské nábřeží 1, 3.p.

Zlínská VŠUP 1959-2011, Momenty a momentky

Photogether gallery/ Bunkr zlínské polikliniky/ třída Tomáše Bati 3705, Zlín

Vernisáž: 15. 6. 2011 / 18 hodin

Výstava: 15. 6.–1. 7. 2011

Otevřeno denně / 10 – 18 hodin / vstup zdarma

Více informací/kontakt:

Photogethergallery.blogspot.com, photogethergallery@gmail.com

Poslední Artsemestr

třída Tomáše Bati 4342, Zlín

Vernisáž: úterý 21. června 2011/ 17 hodin

Výstava: 22. 6.–1. 7. 2011

Výstava Předmět touhy

třída Tomáše Bati 4342, Zlín

Vernisáž: úterý 21. června 2011/ 17 hodin

Výstava: 22. 6.–1. 7. 2011

Kulturní byfé

Dům umění ve Zlíně/ náměstí Tomáše Garrigue Masaryka 2570 Zlín

Termín: čtvrtek 23. června 2011/ 18 hodin

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!