Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Atmosféru udává už barva chodby

  15:14
Barvy mají velký vliv na psychiku -vhodně použité dokážou povzbudit. Navíc bílé stěny se už dávno nenosí. Ale nic se nemá přehánět - ne každý barevný odstín se hodí do všech typů místností.

Pro nanášení odstraňovačů starých nátěrů slouží celoplastový štětec odolný vůči chemikáliím. | foto: Spokar

Červená, modrá a žlutá. Základní barvy, jejich smícháním vzniknou ostatní barevné odstíny. V kategoriích barev studených a teplých. Zařadit jednotlivý odstín mezi barvy teplé, nebo naopak studené však není zcela jednoznačné. Například indigová modř totiž může být teplá. Nebo třeba třešňová červeň může působit studeně. U každé barvy tedy platí, že se u ní dá zvýraznit buď její teplý, nebo naopak studený odstín.

Barevné stěny jsou v oblibě poměrně dlouho - někdo se v barevných kombinacích v bytech doslova vyžívá. „Trendem poslední doby jsou sytější barvy. Lidé si hodně nechávají malovat dvě stěny v místnosti ostřejšími barvami. Pastelové barvy jsou spíše na ústupu,“ konstatuje Václav Kolář, majitel malířské firmy z Prahy.

Trend sytých barev potvrzuje rovněž majitelka jiného pražského obchodu s barvami Růžena Bláhová: „Registrujeme zájem o výrazné barvy, jako je třeba vínově červená.“

Kutilové si mohou barvy namíchat sami doma díky tónovacím barvám, nebo si barevný odstín mohou nechat připravit v prodejně. „Podle vzorníku si zákazníci vyberou, jaká se jim líbí barva, a tu my pak namícháme. Nemusí mít vůbec strach, že se bude barva lišit od vzorníku, zbarvení je velice věrohodné,“ vysvětluje Bláhová. Nejde ale jednoznačně říci, na kolik namíchání přijde. Ceny se totiž liší barva od barvy.

Význam barev

ŽLUTÁ
Barva slunce, léta, energie.
Podporuje kreativitu a rozumovou činnost. Hodí se do kuchyně a jídelny, dětského pokoje, pracovny a do místnosti se severní orientací. POZOR! Není vhodná do ložnice, protože neuklidňuje, ale naopak podporuje projev emocí.

ZELENÁ
Barva přírody, naděje, tvořivosti, stability, klidu.
Světlé tóny se hodí do ložnic a dětských pokojů, syté tóny do pracoven a kuchyní.
POZOR! Přemíra zelené může způsobit pocit přehnané spokojenosti a může vyvolat sklony k lenošení. Je proto vhodné ji vyvážit červenou, oranžovou nebo dřevem.

MODRÁ
Barva vody, bezpečí, uklidnění, autority, věrnosti.
Stimuluje intelektuální aktivitu. Hodí se do ložnice, koupelny a pracovny. POZOR! Ve velké míře může působit studeně, subjektivně můžeme mít pocit, že místnost není dost vytopená. Je proto dobré zvolit teplé odstíny na doplňcích.

ČERVENÁ
Barva života, vášně, energie, dobrodružství, ale i nebezpečí.
Stimuluje sociální aktivitu, chuť k jídlu a zábavě. Hodí se do obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. POZOR! Není vhodné používat ji příliš. Ve velké míře může působit nepřirozeně, nebo klaustrofobicky. Lepší je se proto zaměřit spíše na doplňky.

FIALOVÁ
Barva představivosti, mystiky a tajemna.
Hodí se do ložnice, koupelny.
POZOR! Může budit fádní dojem, takže je vhodné ji oživit stříbrnou, černou nebo červenou.

ORANŽOVÁ
Barva stability, rozhodnosti, sebevědomí.
Vyvolává pocit tepla, bezpečí a útulnosti, zvyšuje chuť k jídlu. Hodí se do obývacího pokoje, jídelny, dětského pokoje, všude, kde je potřeba aktivizovat smysly.
POZOR! Může místnost opticky zmenšit, proto je potřeba tu mít dostatek světla.

HNĚDÁ
Barva bezpečí, stability, tradic.
Hodí se do obývacího pokoje.
POZOR! Pohlcuje světlo, proto je potřeba ji doplnit světlými krémovými tóny na doplňcích nebo nábytku.

RŮŽOVÁ
Barva nevinnosti a lásky.
Hodí se do ložnice a dívčího pokoje.
POZOR! Mnohdy vytváří příliš sladký dojem, proto je dobré vyvážit ji bílou, černou, šedou nebo sytější vínovou.

Namícháním barvy přímo u prodejce předejdete situaci, kdy doma do bílé nátěrové hmoty postupně přiléváte tónovací barvu, ovšem vyvolený odstín je stále v nedohlednu.

Optimální ladění
Jakou zvolit barvu do konkrétního pokoje? To většinou nelze jednoduše říct. Záleží totiž na mnoha faktorech. Co byste ale měli před malováním brát v úvahu v první řadě, je funkce jednotlivých místností.

Například předsíň nebo chodba jsou určeny většinou k přechodu buď zvenku, či mezi jednotlivými pokoji. A tak je dobré, aby tyto prostory příchozí naladily na atmosféru celého příbytku. Mají být pohostinné, příjemné, avšak nemusí vybízet k dalšímu setrvání. Hodí se sem například žlutá a červená. Pokud se zde objevují nějaké výklenky, výstupky, sloupky, je možné je bez obav barevně zdůraznit.

Obývací pokoj je místnost, kde trávíme nejvíce času. Proto musí být i barevné ladění v tomto pokoji přizpůsobeno samotným uživatelům a jejich individuálnímu vkusu. Obecně se doporučuje použití zelených detailů, jako jsou květiny, polštáře apod.

Co se týká ložnice, měly by zde převládat studenější barvy, které tělu lépe pomohou odpočívat. Není to však pravidlem. Hodí se třeba modrošedá, fialová, zelenošedá nebo modrá. Odborníci naopak odrazují od žluté ložnice.

Pro jídelnu, kde se schází celá rodina, je vhodná oranžová, protože posiluje pocit bezpečí a útulnosti. K zahození ale není ani žlutá a ve střídmé míře i červená.

V dětském pokoji by měly převládat živé a optimistické tóny. Vyhnout byste se měli příliš studeným barvám. Nelze tady jednoznačně určit, jakou barvu použít. Starší děti nechte o barvě rozhodnout samotné.

Barvy pomohou s nedostatky Náš pocit z nějakého prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít nad hlavou většinou světlé nebe a pod nohama tmavší barvu půdy. Kdo se tedy řídí tímto základním pravidlem, bude se v interiéru instinktivně cítit dobře.

S využitím světlých a tmavých tónů můžeme šikovně zamaskovat některé nedostatky, potlačit nežádoucí partie nebo naopak zvýraznit silné části. Pokud chceme místnost opticky zvětšit, je lepší zvolit na všechny stěny světlé, studené odstíny, které spolu s tmavší podlahovou krytinou místnost opticky nafouknou.

Nízký strop lehce zvedneme světlejším tónem, než je na stěnách, nebo tmavší linkou, která oddělí stěnu od stropu. Zvýšit místnost pomohou třeba netradiční vertikální pruhy. Horizontální pruhy na zdi naopak dostanou slovo, chceme-li místnosti přidat na délce.

„ S malováním barvených stropů se moc nesetkávám. Doporučoval bych je ale jen v případě, že je strop moc vysoký a je potřeba ho opticky snížit,“ doporučuje Václav Kolář další variantu, jak využít barev v náš prospěch.

Přemýšlíte, jak udělat místnost co nejútulnější? Použijte teplé tóny jako žlutou a oranžovou. Ty totiž interiér prohřejí. Strop by ale měl zůstat bílý a doplňky světlé, aby byly barvy vyvážené.

A kdy je vlastně nejvhodnější doba na malování? „Malovat se může celoročně. V létě je výhodou, že se dá dobře větrat, ale stěny mohou být v tuto dobu vlhčí. Z mého pohledu je pro malování zajímavá i zima - stěny domu jsou od topení zahřáté, takže barvy velice dobře schnou,“ dává další tip Kolář.

Při výběru barev do interiéru tedy platí, že se máme rozhodovat podle charakteristiky a umístění místnosti, ale také bychom neměli zapomínat na nábytek, doplňky, stavební sloh a v neposlední řadě ani na náš osobitý vkus. Hlavním kritériem totiž zůstává, abychom se doma cítili opravdu příjemně.

Autor: