28. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Baťovský domek a současná architektura. Výstava ukazuje povedené rekonstrukce

Můj baťovský domek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Můj baťovský domek | foto: Libor Stavjanik

Výstavní projekt Jitky Ressové Můj baťovský domek, který je k vidění v pražské Galerii UM, ukazuje zdařilé rekonstrukce legendárních zlínských domů.

  

Vize Tomáše Bati vybudovat ze Zlína město pro 50 000 obyvatel zapříčinila stavební boom, který si vynutil nejen velkorysé urbanistické stavební řešení, ale především výstavbu domků pro individuální bydlení zaměstnanců firmy. Od dvacátých let byly zastavovány čtvrti jako Letná, Zálešná, Podvesná, Díly nebo Lesní čtvrť. Výstavba rodinných domů se stala prioritou pro řešení bytové otázky. „Průmyslový zaměstnanec je při své práci služebníkem, musí proto mít takové možnosti soukromého života, aby se cítil ve svém domě králem.“ Vysvětluje v roce 1944 F. L. Gahura naplňování Baťových plánů. 

Umožňují současné regulace skloubení kvalitního bydlení při zachování ceněných urbanistických hodnot celku?

Masová výstavba však měla sloužit jen po dobu třiceti let, navzdory původním plánům slouží obyvatelům města dodnes. Z dělnického bydlení se stalo místo chráněné památkovou péčí, bydlí zde rodiny starousedlíků, jejichž prarodiče byli u Bati opravdu zaměstnáni, stěhují se sem jejich potomci ale i noví obyvatelé města, kteří jsou hrdi na zdejší architekturu. Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se změnily, proto je nutné klást si otázky, jak nové potřeby vypadají, umožňují současné regulace skloubení kvalitního bydlení při zachování ceněných urbanistických hodnot celku?

Výstava „Můj baťovský domek“ prezentuje současné úpravy baťovského bydlení ve Zlíně. Jejím cílem je konfrontovat někdejší záměry tvůrců s novými požadavky a představami, které jsou na bydlení kladeny současnými obyvateli.

Na výstavě je představeno devatenáct pečlivě vybraných, zdařilých a v nějakém ohledu zajímavých rekonstrukcí různých typů baťovských domků. Díky pozitivním příkladům tak můžeme dojít ke zjištění, že omezení, ať už prostorová nebo daná regulací, nemusí být nutně omezením v individuálním a kreativním využití obytného prostoru. Na druhou stranu výstava ukazuje, že i při dodržením vnějších omezení a přizpůsobení se regulacím je možné dosáhnout originálního obytného prostoru.

Můj baťovský domek

Můj baťovský domek

Rekonstrukce jsou prezentovány na přehledných schématech a půdorysech, které doplňuje soubor fotografií Libora Stavjaníka dokreslující vnitřní atmosféru bydlení a obraz ze života v domě. Výstavu doplňuje zvukový záznam a filmový dokument, jehož autorkami jsou Jitka Ressová a Gabriela Janková.

Můj baťovský domek

Galerie UM, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1 28. 2. 2014 - 12. 4. 2014 Otevřeno po-so 10-18h, vstup zdarma Autorka publikace a kurátorka výstavy: Jitka Ressová Instalace: ellement – kancelář pro architekturu a design Grafika výstavy: Toman Graphic Design (pozvánky, poutače, publikace), Jan Pavézka (výstavní panely), Zdeněk Macháček, studio 6.15 (logo) Fotofrafie: Libor Stavjanik Dokumentární film: Jitka Ressová (námět), Gabriela Janková (scénář, režie a střih), Linda Vorlíčková (kamera) Překlad: Eva Janičková, Helena Tribe Partneři výstavy: Kovárna VIVA a.s., RIM-CZ, spol. s r.o., mmcité+ a.s.

Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?