Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgrade Design Week 5 NEJ: česká vítězství mezi světovými osobnostmi

Design

  7:00
Novinářka, kurátorka a ředitelka festivalu designSUPERMARKET Darina Zavadilová přináší to nejzajímavější z proslulého týdne designu v Bělehradě.

Přednáška OKOLO, Adam Štěch (vpravo) a Jan Kloss foto: Darina Zavadilová


Během uplynulého týdne proběhl v pořadí již osmý bělehradský design week (BDW). Letos poprvé obsadil dlouhodobě uzavřenou budovu Muzea současného umění, monumentální stavbu jugoslávského architekta Ivana Altiće z počátku 60. let doslova na zelené louce uprostřed parku Ušče ve čtvrti Novi Beograd. Vzhledem k tomu, že Srbsko rozhodně nepatří mezi země s rozvinutým designem, což organizátoři ostatně sami otevřeně přiznávají, zásadní součást akce představuje proslulá mezinárodní BDW konference, jíž se v minulých letech osobně zúčastnily skutečně nejvýznamnější světové hvězdy designu a architektury, ale i dalších kreativních průmyslů včetně zástupců mocných globálních brandingových agentur.

Budova Muzea současného umění

Budova Muzea současného umění

Belgrade Design Week je akcí pro akci samotnou. Nejde tu o představování nových produktů, aktuálních trendů nebo objevování dosud neznámých hvězd. V podstatě komorní setkání osobností ze světa designu, hrstky novinářů a mezinárodního publika, které se počítá spíše na desítky než na stovky a tisíce, to vše zasazené do neopakovatelné a v daném kontextu poměrně bizarní atmosféry východoevropské metropole, představuje unikátní oslavu designu a jeho hrdinů. Přináší poselství, že kreativita a kreativní průmysly dokáží změnit svět i jeho společnost k lepšímu. Minimálně po dobu tří dnů konference tomu tak skutečně je - balkánské slunce, jídlo, pití a určitá blízkost všech zúčastněných dělá divy.


NEJcharismatičtější a největší osobnost BDW představuje bezesporu samotný zakladatel a kurátor, ale i nadstandardní moderátor, bavič a principál Jovan Jelovać. Osobnost, na níž stojí a padá celá akce, neřkuli celá planeta, bez níž by to nedrželo pohromadě a nedávalo smysl.

Jovan Jelovać

Jovan Jelovać

NEJvíce ohromující tvorbu v rámci konference představil Sebastien Noel z britského studia Troika. Mladý tříčlenný tým původem z Francie vytváří díla na pomezí interaktivního designu a prostorového umění pro klienty jako Heathrow International Airport, V&A Museum nebo britský pavilon na EXPO v Shangaji. Na dotaz, jak to všechno zvládají, Noel odpovídá: „Nám o nic nejde, my si hlavně jen tak hrajeme.“ Troika získala za svou prezentaci ocenění BDW Grand Prix.

Troika Falling Light, V&A 2012 from Troika on Vimeo.

NEJelegantnější osobností BDW byl bezesporu dánský umělec a iniciátor média moderní koláže Sergei Sviatchenko. Někdejší architekt původem z Ukrajiny - štramácký šedesátník - je fascinující svým stylem, energií a především mladistvou a naprosto současnou vizuální estetikou, kterou promítá do své tvorby v jakékoliv formě, ať už se jedná o malbu, koláže nebo styling pro avantgardní fashion shootingy.

Sergei Sviatchenko

Sergei Sviatchenko

Za NEJupřímnějšího speakera nelze označit nikoho jiného než skvělého švédského architekta Johanesse Norlandera. Ve své přednášce představil nejen vlastní tvorbu, ale i její inspirační zdroje z oblasti skandinávské architektury 20. století a jejich dynamický vztah. Zdůraznil přitom upřímnou lítost nad absencí někdejšího skandinávského stylu v současné severské architektuře.

Johaness Norlander

Johaness Norlander

NEJhravější prezentaci představil Adrien Rovero. Mladý švýcarský designér a vyučující na proslulé designové škole ÉCAL v Lausanne odhalil několikaletý proces a vývoj svého projektu Skinni. Drobná kožená zvířata jako doplňky bez jakékoliv funkce iniciovaná v rámci Vienna Design Weeku v roce 2009 ve spolupráci s Thomasem Posenanski sice nejsou žádnou novinkou, Rovero nicméně poskytl upřímný náhled do svého kreativního světa, způsobu přemýšlení o věcech a inspirace.

Adrien Rovero

Adrien Rovero

Speciální NEJ patří skupině OKOLO za prezentaci širokého spektra tvorby, za níž stojí NEJen design, ale především neuvěřitelné osobní nadšení, které je motorem k realizaci vlastních iniciovaných projektů na světové úrovni. OKOLO bylo k účasti na BDW konferenci osloveno po Maximu Velčovském (2009) a Leonu Jakimičovi / Lasvit (2011) jako v pořadí třetí zástupce české scény.

OKOLO na BDW instaluje svůj výstavní projekt Mirror

OKOLO na BDW instaluje svůj výstavní projekt Mirror

DARINA ZAVADILOVÁ

Darina Zavadilová je žena mnoha funkcí - působí jako ředitelka festivalu designSUPERMARKET, novinářka (designeast.eu, Komfort a další), kurátorka a popularizátorka designu vůbec. Pravidelně se zúčastňuje týdnů designu všude po světě, Bělehrad tedy nemohl chybět. Mezi festivaly designu je známý svou jedinečnou atmosférou a proslulou konferencí, jejíž součástí bylo letos i předávání European Design Awards. Česká republika se tento rok v srbské metropoli blýskla několikrát: skupina OKOLO vystoupila v rámci hlavní konference, Pedal Project převzal cenu v kategorii magazínů, Radek Sidon a Olga Benešová si ocenění zasloužili plakátem pro Radio Wave a Tomáše Brousila odborná porota ocenila za typografii.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog pro zpracování plechu, + - 45 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 45 000 Kč