Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Češi v Benátkách na bienále. Laboratoř ukáže, jak se architekti mohou podílet na udržitelné budoucnosti

Na Bienále architektury 2023 v Benátkách Češi přivezou expozici, která plánuje vzbudit velké ohlasy. Věnuje se pracovním podmínkám mladých architektů. Stojí za ní (zleva) komisařka projektu Helena Huber-Doudová, motion designér Jan Netušil a architekti a urbanisté Eliška Pomyjová s Davidem Neuhäuslem. Garantem projektu je Národní galerie. | foto: Archiv české expozice pro benátské architektonické bienále

Premium
Až se budete ve druhé polovině května procházet ve výstavních prostorách benátského architektonického bienále, nezapomeňte se zastavit v české expozici. Architekti a urbanisté Eliška Pomyjová a David Neuhäusl, motion designér Jan Netušil a komisařka projektu Helena Huber-Doudová tu připravili jedinečný výstavní prostor. Ukazuje, že i ve světě architektury platí přísloví, „není všechno zlato, co se třpytí“.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Slyšíte to? Nepříjemné klikání myší, telefony v pozadí, nekoordinované údery do klávesnice a hovořící kolegy z vaší architektonické kanceláře. Právě se nacházíte v tzv. Továrně. Jedné ze dvou hlavních částí expozice České republiky na osmnáctém benátském bienále architektury, nejdůležitější akci architektonického světa.

Jste u svého kancelářského stolu, vedle sebe, stejně jako ve školních lavicích, máte další, do práce ponořené, stresem z deadlinů pohlcené spolupracovníky. Všude kolem vás je nepříjemná, nepřirozená tma, jediný zdroj světla poskytují velké bílé monitory na pracovních deskách a rozměrná obrazovka tyčící se před vámi jako dystopický monument.

„Pracujete často přesčas? Chodí vám výplata v termínu? Přemýšlíte jako architekt/ka o tom, že založíte rodinu? Zkusili jste někdy své pracovní podmínky změnit?“ blikají na plazmovém monitoru otázky. Dostane se vám jich ještě mnoho.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!