15. srpna 2012 8:30 Lidovky.cz > Relax > Design

Radnice se snaží přesvědčit lidi. Dala betonový květináč před kostel

Betonové květináče před kostelem sv. Václava na Smíchově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče před kostelem sv. Václava na Smíchově | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Betonové rakve, koryta nebo obludy – obyvatelé Prahy 5 pojmenovávají novinku ve smíchovských ulicích v podobě masivních květináčů často i mnohem hanlivějšími výrazy. Radnice se proto rozhodla negativní postoj občanů změnit. Přesvědčit je má vzorově osazený exemplář před kostelem sv. Václava.

Před novorenesanční bazilikou zasvěcenou českému patronovi se betonový květináč objevil před několika dny. Je osazen třemi usychajícími javory a nízkými keři. Později byly do zeminy zapíchány také dřevěné tyče nesoucí dvě plachty s informacemi o projektu.

Betonové květináče na Praze 5
Betonové květináče na Praze 5. Pomoc nebo katastrofa?

Betonové květináče na Praze 5

Z desítek květináčů rozmístěných v dopravně nejvytíženějších částech Smíchova, je takto vybaven pouze ten „kostelní“. „Tento vzorový květináč jsme osadili, aby mohli občané vidět, že to nebude jednolitá zeleň, ale mnoho druhů stromů a keřů. Čekáme, jak se stromy uchytí,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.

ČTĚTE TAKÉ:

Květináč i informační plachta tu podle mluvčího budou stát pouze dočasně. Fotografie betonového „truhlíku“ přesto vzbudily vlnu kritiky na sociálních sítích a vedla k vytvoření iniciativy žádající po radních městské části vysvětlení celého projektu, který je z velké části financován z evropských peněz.

Adam Gebrian

architekt a spolupracovník LN

Adam Gebrian

„Nabízím řešení pro ty, kteří se na tomhle rozhodnutí podíleli. Nechat květináče odvézt, peníze vrátit, omluvit se, poprosit o odpuštění a doufat, že občané Prahy 5 budou dostatečně velkorysí a omluvu přijmou.

Naplánováno je umístění celkem 277 květináčů, přičemž plné osazení různými rostlinami je naplánováno do konce září.

„Evidujeme veškeré připomínky občanů, ať už negativní nebo pozitivní. Občané často přichází s nápady, kde by květináče mohly být umístěny lépe,“ říká Sefzig.

Občané už si podle něho například vymohli přesunutí části květináčů z Hořejšího nábřeží, kde místím obyvatelům vadily v pohybu.

Reklama nebude

Spekulace o tom, že radnice plánuje betonové koše využít jako reklamní nosiče Sefzig vyvrací.

„Žádné kroky směrem k umístění reklamy na květníky v tuto chvíli radnice nepodniká. Je možné, že nápad vycházel z obdobného projektu pražského magistrátu, který zahrnoval květináče s plochou pro účely prezentace street artového umění, ale my k tomu nemáme více informací,“ dodal mluvčí.

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Projekt snížení imisí vysazením zeleně vede radní Jaroslav Nedvěd z ČSSD. Ten ale nyní není k zastižení, protože odjel na dovolenou. Zakázku realizuje akciový podnik magistrátu Pražské služby a generálním projektantem je KVS Projekt.

Vedle kontroverzních květináčů je součástí ambiciózního projektu také vysazení zeleně u protihlukových stěn na Barrandově. „Jakmile budou všechny rostliny vysazeny, dojde v daných lokalitách podle našich studií ke snížení imisní zátěže o 14 tun ze 120 což je více než 10 procent,“ vypočítává Sefzig.

Anketa

Co říkáte na betonové květináče na Praze 5?

Líbí se mi a myslím si, že to bude skvěle fungovat. 165
Moc hezké to není, ale jestli to zabere, nejsem proti. 220
Je to vrchol nevkusu, horší by už byla snad jen betonová zeď. 3622
mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!