Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Bižuterie nejsou jen pytle korálků, ukazuje výstava v Praze

Náhrdelník zhotovený jabloneckou společností Šenýr Bijoux pro účastnici poroty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náhrdelník zhotovený jabloneckou společností Šenýr Bijoux pro účastnici poroty... | foto: ČTK

Oživit povědomí o české bižuterii, v jejíž výrobě tradičně hrálo roli i české sklo, by měla výstava s názvem Hand Made Dreams. Česká bižuterie nejsou jen pytle korálků, které se vyvážejí do zahraniční, kde si z nich kdokoli cokoli libovolně sestaví, řekl kurátor výstavy Petr Nový.

Bižuterie tvoří deset procent objemu výroby českého skla a není jen polotovarem a imitací šperku, ale představuje také hotové výrobky inspirované aktuálními módními trendy, říká Nový, který působí v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie.

Výstava vznikla hlavně pro zahraničí, od čtvrtka bude ale přístupná také v Praze. V Galerii Českých center, která ji iniciovala, potrvá do 30. června. Poté se představí v Černínském paláci, sídle ministerstva zahraničí, pak bude putovat do Maďarska, Německa, Jižní Koreje či do Japonska. Výstava ukazuje aktuální tendence v české bižuterii - od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize mladých tvůrců.

Bižuterie jsou ozdobné a oděvní módní doplňky, především náramky, korále, náušnice, brože, náhrdelníky. Obecně se pod termínem bižuterie vnímá cosi méně nákladného než je šperk, který tradičně býval zhotovován z drahých kovů, případně doplňován drahými kameny.

Set Fractal Dream zhotovený jabloneckou společností Ralton Components je...
Náramek Seeger od Marty Havlíčkové je součástí výstavy Současná česká módní...

Rozdíl mezi šperkem a bižuterií se ale dnes stírá, také proto, že i ti nejvýznamnější šperkaři dnes tvoří za použití netradičních, buď nových a syntetických, nebo přírodních materiálů. Svědčí o tom i ukázky práce šperkařů na výstavě, kde jsou zastoupeni třeba studio Zorya, držitel ceny Czech Grand Design, nebo LLEV studio. Jablonecký region patřil výrobě bižuterie tradičně, podnik Jablonecká bižuterie, od roku 1990 Jablonex patří mezi světové obchodní značky v oboru již od konce 19. století. Po roce 1946 získal světové renomé podnik Swarovski, založený Danielem Swarovským z Jiřetína pod Jedlovou. V posledních dvou desetiletích převzaly vůdčí postavení asijské trhy.

Na Jablonecku přesto působí desítky společností založených po roce 1989, z nichž na výstavě jsou zastoupeny AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Jejich zástupci se na tiskové konferenci shodli na tom, že i přes obrovské množství levné bižuterie, která zaplavuje obchodní řetězce s módou, je stále pro české výrobce na trhu místo. „Vyvážíme do celého světa,“ řekl Martin Odvárka.

Set Dream od Natalie Škodové vyrobený ve společnosti Preciosa Ornela je...

Set Dream od Natalie Škodové vyrobený ve společnosti Preciosa Ornela je součástí výstavy Současná česká módní bižuterie/Hand Made Dreams.

Petr Svoboda z firmy Ralton uvedl, že prosadit se novým směrem není jednoduché. „Ani tady, ale ani v zahraničí. Nám vzniká prostor prosadit se tam, kde chtějí být jiní. Ale není takových klientů mnoho,“ uvedl opět s odkazem na množství levného zboží, které většinou imituje výrobky Swarowski. „Byli jsme montovna, vozili jsme vzorky do světa, začátek byl výroba pro nikoho....Dnes děláme nové tvary, nové barvy, nabízíme značkám pořád něco nového. Na trhu je stále prostor,“ uvedl zakladatel firmy, která již několik let spolupracuje se světoznámými módními domy jako jsou Jean Paul Gaultier, Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton, Nina Ricci, Yves Saint Laurent, Marc Jacobs, Prada a dalšími.

Českého skla se podle výroční zprávy Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR za rok 2014 prodá ročně přibližně za 45 miliard korun. Z toho užitkové sklo včetně designu činí skoro pět miliard. Podle Petra Nového pak bižuterie dělá dalších asi 4,5 miliard korun.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.