16. listopadu 2014 7:14 Lidovky.cz > Relax > Design

Bláznivé konceptuální umění? Muž hledal 48 hodin jehlu v kupce sena

Italský umělec Sven Sachsalber se rozhodl naplnit rčení naplno. Proto dva dny v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský umělec Sven Sachsalber se rozhodl naplnit rčení naplno. Proto dva dny v... | foto: www.palaisdetokyo.com

PAŘÍŽ Jak vypadá hledání v kupce sena? I takováto podívaná může být předmětem umělecké výstavy. Asi nebudeme daleko od pravdy, pokud podobný počin, za kterým aktuálně stojí italský umělec Sven Sachsalber, nazveme konceptem. K vidění byl v uplynulých dnech v Paříži.

Pravě v tamním muzeu současného umění Palais de Tokyo Sachsalber hledal dva dny vkuse jehlu v kupce sena. Performance se odehrála v obří místnosti s nemalou hromadu sena, kterou Ital pořád dokola probíral. Muzeum k tomu uvedlo, že projekt byl plánovaný na 48 hodin, ale mohl se i prodloužit.

Již v minulosti 27letý  Sachsalber strávil 48 hodin uzavřený v místnosti s krávou, která se pásla. On seděl na stromě a podřezával pod sebou větve. Muzeum jeho počíná považuje za „občas vtipné, občas seriózní a občas oboje dohromady“.

Konceptuální umění bývá laickou veřejností mnohdy nepochopenu. Nejinak je tomu i v Česku. Například loni se nad nepodobnými počiny výtvarníků zvedla veřejná diskuze. Tehdy totiž vyhrál Cenu Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang. Jeho počin někteří označili jako díru v překližce.

tohTomáš Holý