Po mole jde v rytmu jemného techna dívka v zářivě žlutém oblečku. Na nohou má elasťáky, upnuté šortky navrch. Sáčko s vosím pasem a oblými boky jí ovšem dodává na eleganci. Otočí se a na zádech odhalí obří houpající se mašli. Je to Diorova múza v roce 2019? Je to snad moderní pojetí ženy-superhrdinky? Ať v zářivých siluetách vidí přihlížející cokoli, jedno je jasné: jejich tvůrce Boris Kráľ, student druhého ročníku designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, je vítěz. S kolekcí šesti modelů své soupeře v soutěži Van Graaf Junior Talent zcela překonal.
Nejen propracovaností kolekce, ale i její prezentací, kterou pohotově předvedl v angličtině. „Kdyby se Diorova modelka z konce 40. let náhodou objevila v 21. století a šla vyhodit odpadky, vypadala by u toho takto,“ prohlásil s poukazem na krátké tvarované kabátky a dlouhé pláště s odepínacími pásky.
„Jsem šťastný. Ocenění po celé té době, kdy jsem na sobě pracoval a studoval, je velmi příjemné,“ svěřuje se Boris již měsíc po přehlídce, za niž získal 50 tisíc korun na vytvoření další kolekce. Tu bude moci ukázat již v září v rámci dalšího Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.
Šiji si sám
Do poslední patentky si Boris Kráľ, rodák ze slovenského Martina, šil celou kolekci sám. „Baví mě oděvy vytvářet, šít, hrát si se střihy a siluetami. Často přijdu na nápady právě tak, že pracuji se střihem. Nejdu na to přes skicu,“ prozrazuje Boris. „Velmi málo kreslím. Sice si vždy udělám nějaký mood board, ale siluetu si maximálně lehce načrtnu, většinu udělám jen tak v hlavě,“ směje se drobný mladík s rovným mikádem.
Mořská víla v kožichu. Návrhářka dobývá svět oblečením a doplňky á la babička |
Svou vítěznou kolekci přitom zvládl vytvořit velice rychle – za měsíc. Před prací na svých modelech totiž pomáhal s šitím svému spolužákovi Janu Černému, který na letošním pražském fashion weeku prezentoval svou oděvní řadu pro muže. Když pak konečně došlo na rozhodnutí, čemu se bude Boris ve své kolekci věnovat, měl jasno. Bez rozmýšlení sáhl po siluetě zvané New Look, jíž návrhář Christian Dior v roce 1947 šokoval Francii. Dior tehdy vytvořením sukní z nekonečných metrů látky a sáčky, které tvořily siluetu přesýpacích hodin, chtěl ženy znovu naučit nacházet zalíbení v kráse a oblékání.
„New Look je silueta, která mě vždy fascinovala,“ vysvětluje Boris. „Přitom od začátku 60. let mizí. Sice se na molech stále nějak objevovala, ale nikdy nebyla tak výrazná jako v době svého vzniku. Fascinují mě její proporce, které jsou předimenzované a tak jiné!“
Boris se navíc chtěl při tvorbě štíhlého pasu a širokých boků vyhnout použití standardních kostic. Saka proto vytvaroval do požadovaného střihu a podložil je, jak ve slovenštině něžně říká, „mäkkými vankúšikmi“.
Oddělování je zbytečné
Při použití odvážné žluté, růžové a modré vycházel Boris z tvorby francouzského výtvarníka Yvese Kleina. „Vždy jsem pracoval s něžnějšími barvami, s růžovou v tlumených odstínech, vždycky jsem měl rád tmavě modrou. Tu jsem sice také použil, ale pak jsem si řekl: Chce to něco výraznějšího a živějšího,“ vysvětluje svou inspiraci absolvent Střední umělecké školy v Trenčíně.
Nyní je před ním dokončení bakalářského studia. Svůj obor – oděvní design na zlínské univerzitě – si nemůže vynachválit: „Kdysi jsem se rozhodoval mezi Bratislavou a Zlínem. Prahu jsem rovnou vyloučil, protože jsem tamní ateliéry moc neznal,“ vysvětluje Boris. „Vždy když jsem na bratislavském Fashion Live! viděl přehlídky zlínského Ateliéru designu oděvu, byly super, plné výborných nápadů. Řekl jsem si, že takto bych chtěl fungovat i já.“
Co student ze Zlína předvede v září na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v rámci své očekávané kolekce pro jaro a léto 2020, zatím nechce prozrazovat. Láká ho i tvorba pánské kolekce, ovšem za jediného předpokladu: „Přemýšlím nad spojením pánské a dámské kolekce, protože oddělování oděvu pro muže a ženy už mi v dnešní době přijde zbytečné.“