Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Design

Botas 66 končí. Majitel značky se nedohodl s designéry na další spolupráci

Kolekce Botas Classic 66. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolekce Botas Classic 66. | foto: Botas

Pražské prodejny s retro teniskami končí. Jejich provozovatelé tak reagují na spor, který vznikl mezi majitelem značky Botas a designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem, na jehož základě byla spolupráce ukončena.

Před deseti lety oživili zašlou slávu botasek mladí designéři Jan Kloss a Jakub Korouš. Za svůj počin si tehdy vysloužili mnoho designových cen nejen v Česku, ale i ve světě. Barevné tenisky se začaly dobře prodávat a začala se o ně zajímat i generace, která si původní boty ani nepamatovala. 

„Z pozice provozovatelů obchodů Botas 66 Stores v Praze na Starém Městě a na Žižkově oznamujeme všem zákazníkům a fanouškům, že ukončujeme prodej obuvi Botas 66. Aktuální zásoby již nebudou navyšovány, jedná se tedy o poslední příležitost k nákupu v našich obchodech a na eshopu botas66.com. O konkrétním termínu uzavření prodejních kanálů budeme informovat,“ napsali provozovatelé na facebookový profil ve čtvrtek. 

Botas Sweet Candy.

Podle ředitele firmy Botas Františka Nestávala chtěli designéři stále více peněz a docházelo k dlouhodobým rozporům. „Naše rozpory došly tak daleko, že už s těmito designéry nechceme spolupracovat,“ uvedl pro iDNES.cz

Designéři například nesouhlasili s tím, že se botasky prodávají v obchodním řetězci Kaufland. „Dlouhodobě však zároveň nesouhlasíme s účelovým kopírováním charakteristických prvků lifestylové značky Botas 66, navržených designéry přímo pro ni (tvarové úpravy, barevné a materiálové kombinace, grafické prvky apod.), do sportovní obuvi Botas či dokonce do produktů třetích stran. Dochází tím jednak ke snadné zaměnitelnosti jednotlivých produktů, a tedy k oslabení jejich obchodního potenciálu, ale i k systematickému popírání přínosu designérů Klosse a Korouše někdejší pozapomenuté tradiční české značce,“ uvedli dále na svém Facebooku.

Výroba nekončí

Výroba legendárních botasek ani přes spory s designéry neskončí. Jen je obuvnická firma ze Skutče na Chrudimsku přejmenuje, od roku 2021 už nová kolekce nebude mít označení Botas 66. „Výrobu neskončíme. S ohledem na opatrnost nebudeme riskovat, že nás někdo bude popotahovat, tak i když je Botas 66 naše značka, tak ji od 2021 zařízneme a přijdeme s vlastní kolekcí, na které nebudou dvě šestky,“ řekl Nestával.

Botas

Obuvnická firma Botas letos slaví 70 let. V roce 1949 začala fungovat ještě pod názvem Botana, vznikla sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. Obuv pod značkou Botas firma vyrábí od roku 1963, je zkratkou slov Bota a Skuteč. Botas 66 tvoří desetinu až pětinu výroby, většina produkce připadá na sportovní obuv, zaměřuje se na lední hokej, krasobruslení, lyžování, letní a halové sporty.

Společnost reaguje na spory s designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem, se kterými už před časem ukončila smlouvu. Kolekci botasek pro příští rok nepřipravují. Spory o autorství se věnoval ve čtvrtek Deník N. 

„Předchozí ředitel s nimi uzavřel smlouvu, aniž by ji předložil majiteli a dozorčí radě. Pro Botas byla smlouva pekelná, nevýhodná. Celá léta jsem se ji snažil změnit. Jenže s nimi nebyla řeč. Spory došly tak daleko, že jsem je poslal k čertu,“ řekl ČTK Nestával.

Tehdy ještě studenti grafického designu začali spolupracovat s Botasem v roce 2008, na trh s firmou společně uvedli kolekci Botas 66 na sezonu 2009/2010. Proti rozhodnutí obuvnické společnosti se veřejně ohradili, s prodejem botasek skončí dva pražské obchody i e-shop, které provozuje firma Bod Bod Bod, v níž má jeden s designérů podíl.

„Celý projekt je naše srdeční záležitost a stále věříme v jeho obrovský mezinárodní potenciál. Současně je náročné opouštět prosperující podnikání, které jsme několik let budovali. Pokračovat za stávající situace však pro nás není možné,“ uvedl na webu Jan Kloss, spoluautor designu a spolumajitel obchodu.

‚Šlo jen o barvy‘

Obuvnická firma podle něj lifestylové prvky Botas 66 kopíruje do sportovní obuvi, kterou firma také vyrábí, čímž oslabuje obchodní potenciál značky a popírá přínos designérů. Podle něj také spolu s Koroušem jako autoři návrhu pozdvihli pozapomenutou českou značku.

„Už několik let dochází ke sporům o autorství. Bez našeho vědomí byly dělané modely bot pod značkou Botas 66, které obcházely naše designérská práva,“ řekl Deníku N Jakub Korouš. S výroky ředitel Botasu nesouhlasí. „Oni pořád všechno zpochybňujou. Myslí si, že vytvořili autorské dílo, které už ale existovalo. Boty vymysleli naši designéři, všechny šablony jsou naše. Oni boty oživili barevně. Postupně si začali nárokovat víc a víc,“ řekl Nestával.

Botas 66
O interiéru concept store 66 Gallery psal i britský měsíčník Wallpaper*.

Boty firmy Botas ze Skutče daly v tuzemsku jméno sportovní obuvi a stojí i za mnoha úspěchy českých sportovců. S modelem dnes známým jako Classic přišel Botas v roce 1966, v 80. letech se modernizoval a velký comeback zaznamenal v roce 2005, kdy se botasky zařadily mezi 100 českých designérských ikon.

V roce 2007 si je vybrali Kloss a Korouš pro svůj školní projekt Botas 66 a vyhráli s ním cenu za Evropský design. Se společností Botas pak vznikla první kolekce 13 modelů pro sezonu 2009/10, které dostaly cenu v prestižní soutěž Czech Grand Design 2008.

botas

Vyjádření na facebookovém profilu Botas 66

Z pozice provozovatelů obchodů BOTAS 66 STORES v Praze na Starém Městě a na Žižkově oznamujeme všem zákazníkům a fanouškům, že ukončujeme prodej obuvi BOTAS 66. Aktuální zásoby již nebudou navyšovány, jedná se tedy o poslední příležitost k nákupu v našich obchodech a na eshopu botas66.com. O konkrétním termínu uzavření prodejních kanálů budeme informovat.

Důvodem pro toto rozhodnutí je náš nesouhlasný postoj k ukončení spolupráce ze strany majitele značky BOTAS 66, firmy Botas a.s., s původními iniciátory značky, jejími autory a exkluzivními designéry, Janem Klossem a Jakubem Koroušem. S ohledem na všechna smluvní ujednání považujeme tento krok za neoprávněný a jakoukoliv následující výrobu obuvi pod značkou BOTAS 66 za nelicencovanou. Jejím prodejem bychom se jednak vystavili značnému obchodnímu riziku, především bychom se však podíleli na porušování autorského práva obou designérů. V důsledku této situace se navíc podle aktuálních informací nechystá žádná nová jarní kolekce 2020, našim zákazníkům bychom tedy příští rok neměli co nabídnout.

Dlouhodobě však zároveň nesouhlasíme s účelovým kopírováním charakteristických prvků lifestylové značky BOTAS 66, navržených designéry přímo pro ni (tvarové úpravy, barevné a materiálové kombinace, grafické prvky apod.), do sportovní obuvi Botas či dokonce do produktů třetích stran. Dochází tím jednak ke snadné zaměnitelnosti jednotlivých produktů, a tedy k oslabení jejich obchodního potenciálu, ale i k systematickému popírání přínosu designérů Klosse a Korouše někdejší pozapomenuté tradiční české značce.

Rozhodnutí ukončit prodej BOTAS 66 pro nás nebylo jednoduché. Celý projekt je naše srdeční záležitost a stále věříme v jeho obrovský mezinárodní potenciál. Současně je náročné opouštět prosperující podnikání, které jsme několik let budovali. Pokračovat za stávající situace však pro nás není možné. Rádi bychom na tomto místě upřímně poděkovali všem zákazníkům – nejen za nákupy, ale i za cennou zpětnou vazbu, která nás vždy obrovsky posouvala kupředu. V neposlední řadě děkujeme také našim současným i bývalým zaměstnancům a spolupracovníkům za jejich osobní nasazení a chuť být v tom s námi.

BOTAS 66 pro nás s odchodem designérů Klosse a Korouše po 10 letech své existence končí. Respektujeme jejich rozhodnutí celou záležitost v tuto chvíli soudně nenapadnout a, stejně jako oni, raději vložíme energii tam, kde to dává smysl a kde je o to opravdový zájem. Pro naše obchody proto připravujeme zcela nový projekt. Pokud budete mít zájem podpořit nás, sledujte nás a držte nám palce!

Za Bod Bod Bod s.r.o.,

Darina Zavadilová

Jan Kloss (současně spoluautor a designér značky BOTAS 66)

,

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...