Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Březnové tipy CZECHDESIGN: Moderní obaly i interiéry kaváren

Design

  6:30
PRAHA - CZECHDESIGN vám rád přináší tipy z bohatého dění v české metropoli, zároveň vás ale chce inspirovat i k návštěvě jiných českých a zahraničních míst. Tentokrát Prahu spojujeme pomyslnou linkou s Bratislavou. Pojďte se podívat, co vám doporučujeme ze současného březnového česko-slovenského dění.

Moje. foto: Archiv autora

Mladý obal.

První tip výjimečně není pozvánkou, ale výzvou. Výzvou designérům do 30-ti let k zapojení se do 19. ročníku soutěže Mladý obal. CZECHDESIGN organizuje soutěž od roku 2009 a i letos se do 14. března těšíme na vaše návrhy a nápady, tentokrát na téma „TAKE AWAY“. Na jednoho z výherců nově čeká i stáž v inovačním centru Model Obaly. Svoji cenu udělí i Slovenské centrum dizajnu. Více ZDE.

Česko-slovenské téma přináší březnová výstava v naší GALERII/CZD v Praze nazvaná „CRASH TEST: Jak? Jinak?“. Na výstavě testujeme, zda studenti přistupují k tvorbě porcelánových a keramických předmětů jinak než tradiční čeští výrobci. Přijďte se podívat, jestli rozpoznáte práce studentů Maxima Velčovského z pražské UMPRUM a Daniela Piršče z bratislavské VŠVU od běžné produkce porcelánek. Více ZDE.

CRASH TEST: Jak jinak?

S tím nejlepším z aktuální studentské tvorby v oblasti designu nábytku a interiéru se zase můžete seznámit v Bratislavě. Do poloviny března zde Slovenské centrum dizajnu pořádá výstavu z vybraných prací přihlášených do soutěže Cena profesora Halabalu, která je organizovaná každoročně střídavě univerzitami v Brně a ve Zvoleně. Pokud budete mít do 15. března cestu do Bratislavy, zastavte se do galerie Satelit v Hurbanových kasárnách. Více ZDE.

Výstava Cena profesora Halabalu v galerii Satelit

Při návštěvě Bratislavy určitě nevynechejte návštěvu Moje. Moje je místem spojujícím v sobě obchod s potravinami, kavárnu a bistro – to vše s kvalitními pochutinami od malých výrobců. Líbí se nám, že majitel Moje Karol Kolčár vytváří dotaženou značku s příběhem. Vsadil i na vizuálně nápaditý a zároveň praktický interiér (jeho základem jsou mobilní kostky ze smrkové překližky umožňující variabilní sestavení, autorem je Boris Belan) a grafickou prezentaci (Róber Szabó). Více ZDE.

Moje.

A z Bratislavy zase zpět do Prahy. Mezi holešovické klasické i nové podniky přibyla kavárna Caffeine. Zajděte na šálek kávy, ale i snídani či oběd a usaďte se nejlépe do prosvětleného salónku s výhledem na dění v ulici a Veletržní palác. Autoři interiéru Caffeine, Prokš Přikryl Architekti, také využili vlastností a efektu překližky, a vytvořili zároveň moderní i útulné prostředí. Více ZDE.

Caffeine.

DESIGNOVÉ TIPY OD CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autor: