26. ledna 2015 6:43 Lidovky.cz > Relax > Design

Britská galerie provokuje. Schválně si koupila v Číně fejkový obraz

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ivo Hoekstra, credits Mauritshuis, Den Haag

Britská Dulwich Picture Gallery si nechala udělat falešný obraz jednoho ze starých mistrů v Číně. Plagiát za 120 dolarů byl pak zasazen do současné sbírky. Návštěvníci si mohou tipovat, které z děl je právě to padělané. Odhalení díla plánuje galerie na letošní duben.

Podle vedení galerie je cílem nastolit otázku významnosti a hodnoty originálního díla. „Jde o provokativní pohled na naši sbírku,“ doplnil ředitel Dulwich Picture Gallery Ian Dejardin.

S nápadem přišel konceptuální umělec Doug Fishbone, který vybral originální dílo a pak jej nechal zadat k výrobě kopie jendu z čínských společností. Právě jižní Čína je proslulá masovou výrobou výtvarných děl. Například ve městě Dafen, které je jedním z předměstí v provincii Kuang-Tung je vyhlášené pro svoji produkci až pěti milionů kusů replik ročně pro světový trh.

Fishbone si slibuje, že tento netradiční nápad otevře diskuzi nad témat originálních děl a plagiátů. „Za Západě jsou vnímány repliky jako problém, jako fejky, nicméně v Číně je například kopírování bráno zcela jinak. Myšlenka umístění čínské repliky do sbírky západního muzea se nabízí jako vzrušující gesto. Jak vidíme repliky na Západě a jak se změní institucionální kontext v jakém je dílo vystaveno a my na něj reagujeme,“ klade si otázky Fishbone.

Dulwich Picture Gallery byla první účelově vybudovanou veřejnou uměleckou galerií v Anglii. Otevřena byla na předměstí Londýna v roce 1811.

Návštěvníci mají tři měsíce na otipování, který z obrazů je padělaný. V dubnu galerie padělek vyčlení a vystaví jej hned vedle originálu pro porovnání.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!