13. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Brno žije vilou Tugendhat. Stavba má i svou tramvaj

Tramvaj s motivem Tugendhat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj s motivem Tugendhat | foto: ČTK

V Brně před týdnem slavnostně otevřeli architektonickou perlu Tugendhat, tím však akce s ní spojené rozhodně neskončily. Poslední novinkou je speciální design tramvaje, který kolemjdoucí láká k návštěvě.


V pisárecké vozovně brněnského dopravního podniku přes víkend dokončovali speciální Tugendhat polep. Původně stříbrná tramvaj dostala nový bílý povrch a zdobí ji logo vily i fotografie interiéru a exteriéru. Tramvaj bude podle tiskové zprávy magistrátu jezdit na linkách 2, 4, 5, 6, 9, 11 a 12. Postupně by tak měla být k vidění na sedmi ze 13 brněnských tramvajových linek.

Poslední úpravy speciální fólie pro brněnskou tramvaj

Poslední úpravy speciální fólie pro brněnskou tramvaj

Památková obnova vily přišla na 156 milionů korun. Funkcionalistická stavba je návštěvníkům otevřena denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00. Průvodci připravili dva okruhy - standardní a technický. Prohlídková trasa je ve druhém případě rozšířena o technické zázemí vily zahrnující strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovnu pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy.

Tramvaj s motivem Tugendhat

Tramvaj s motivem Tugendhat

Vstupné vyjde dospělého na 300, respektive 350 korun, je tedy zhruba o stokorunu dražší než před památkovou obnovou. Primátor Roman Onderka (ČSSD) už dřív cenu vstupenek hájil jako přiměřenou. Podle něj se vila Tugendhat řadí mezi nejprestižnější evropské památky moderní architektury a cena odpovídá podobným turistickým cílům v zahraničí. Vila zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO patří Brnu. Spravuje ji Muzeum města Brna sídlící na Špilberku. Na prohlídku se lze objednat přes rezervační systém dostupný na stránkách rezervace.spilberk.cz.


ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!