Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Brusel žije designem, vystavuje i šílenosti z polského komunismu

Carpet cars / Agnieszka Czop, Joanna Rusin / z výstavy Crazy Polish... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carpet cars / Agnieszka Czop, Joanna Rusin / z výstavy Crazy Polish... | foto: Brussels Design September / Agnieszka Czop, Joanna Rusin

BRUSEL Již podeváté láká Brussels Design September k návštěvě hlavního města Evropské unie milovníky designu. Na festivalu, který trvá do 30. září a zahrnuje stovku kulturních, obchodních i společenských akcí, se letos prezentují také Lucie Koldová a studenti UMPRUM.

Brusel se každoročně v září stává na celý měsíc platformou pro setkání a prezentace belgických i zahraničních designérů v různých oblastech tvorby jako je bytový design, produktový i konceptuální design, návrhy šperků, móda, grafický design i architektura. V letošním roce je důraz kladen na textilní design a dalším výrazným rysem této přehlídky je i velká účast mladých návrhářů.

Během celého měsíce vystavují vybrané galerie, značkové obchody i tzv. pop-up stores originální návrhy zavedených i začínajících designérů z Belgie i zahraničí. Ve výstavní prostory se proměnily ale třeba i kavárny a hotely jako například originální hotel BLOOM, který hostí ve svém Penthouse Art Space výstavu s názvem “Od A do Z” - práce  mladých designérů z různých koutů světa, kteří se potkali na Design Academy v Eindhovenu.

Lucie Koldová má v galerii Diito samostatnou výstavu svých nejdůležitějších...
Lucie Koldová má v galerii Diito samostatnou výstavu svých nejdůležitějších...
Instalace UMPRUM během Brussels Design September
Instalace UMPRUM během Brussels Design September

V Bruselu chce o sobě dát vědět i polský design. Na několika místech ve městě se koná přehlídka s trochu provokativním názvem “Crazy Polish Communist-Inspired Design” (Šílený polský design inspirovaný komunismem). Chce ukázat moderní a ne tak známou tvář současného polského designu, který je vzdálen folklorním představám, se kterými je Polsko často spojováno. 

UMPRUM v Pražském domě: Rybička, klobouky i robotická dekorace skla

Pražský dům v Bruselu připravil pro tento festival ve spolupráci se studiem Olgoj Chorchoj soubornou výstavu studentů produktového designu UMPRUM pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka. Vystaveny jsou projekty vytvořené v roce 2014 – široký rozsah objektů denní potřeby navržených jak pro velké renomované firmy, tak i pro malé výrobce. Výstava ukazuje nové pohledy na tradiční výrobu a řemeslné technologie. 

Instalace UMPRUM během Brussels Design September

Instalace UMPRUM během Brussels Design September

K vidění jsou například ukázky spolupráce se společností Tonak, výrobcem nožů Rösler (nový design kultovního nožíku Rybička a jiné) nebo sportovního vybavení z kompozitních materiálů pro výrobce závodních kol RaceBike. Studenti pracovali s tradičními technologiemi, ale návštěvníci se mohou seznámit i s experimentálními koncepty designového studia. Mladí designéři předvádějí například prototypy skleněných nádob, poklopů a svítidel navržených pro společnost Bomma, které jsou zdobeny robotickou dekorací.

Studenti UMPRUM ozvláštnili i samotnou budovu Pražského domu světelnou instalací Glasswood, která byla vyrobena ve spolupráci se společnostmi Ton a Bomma a byla navržena pro výstavu v rámci Salone Internazionale del Mobile 2014, kde byla také poprvé instalována. 

Lucie Koldová rekapituluje

Lucie Koldová má v galerii Diito samostatnou výstavu svých nejdůležitějších prací za uplynulých deset let. Z velkého množství svých návrhů a realizací vybrala za každý rok jeden stěžejní projekt. Unikátní kolekce ukazuje autorčin nekonvenční smysl pro materiál, proporce a formu a její schopnost přistupovat k designu z mnoha pohledů.

Lucie Koldová má v galerii Diito samostatnou výstavu svých nejdůležitějších...

Lucie Koldová má v galerii Diito samostatnou výstavu svých nejdůležitějších...

Lucie Koldová, která žije a pracuje střídavě v Praze a Paříži, má za sebou ne dlouhou, ale již strmě úspěšnou kariéru. Na mezinárodním trhu se proslavila v roce 2010 svojí kolekcí svítidel Muffins a Balloons pro firmu Brokis a od té doby nepřestala se sklem experimentovat, ačkoliv navrhuje i z jiných materiálů. 

V loňském roce byla zvolena Designérem roku a ve stejné soutěži (Czech Grand Design) získala letos cenu veřejnosti. Umělecká ředitelka firmy Brokis pracuje pro domácí i mezinárodní klienty, vystavuje pravidelně v Miláně i Paříži a teď se  vrací i do Bruselu, kam letos přijela nejen vystavovat, ale i přednášet ve známém kulturním centru Flagey. 

INFO Brussels Design September

Brussels Design September je poměrně mladá, ale ambiciózni akce, která si klade za cíl přinést více designu do sídla EU a povznést jeho image i jako města, kde se potkávají špičkoví návrháři a vzniká dobrý design.

Bohatý program nabízí množství kvalitních výstav, konferencí, přednášek, workshopů i trhů s designem. V rámci Brussels Design September se koná například každým rokem známý  Brussels Design Market, který je největším veletrhem vintage v Evropě.

Již podruhé je tento rok také uspořádána akce s názvem Commerce Design Brussels – soutěž o nejlepší design obchodu či restaurace v Bruselu. Tento projekt byl iniciován v roce 1995 městem Montreal se strategickým cílem zlepšit úroveň designu obchodních prostor a postupně se k němu přidala I další města jako Marseille, Lyon, Luxemburg nebo Eindhoven. Mezinárodní porota odborníků vybrala do užšího výběru šest projektů z celkem padesáti registrovaných a během září potom sama veřejnost svým hlasováním rozhodne o vítězi, který bude slavnostně vyhlášen 25. září.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...