27. dubna 2016 7:49 Lidovky.cz > Relax > Design

Bruselský styl se vrací, Drupol oživil legendární lampu

Stejně jako bruselský styl je lampa vzdušná, barevná a zároveň velmi strohá a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stejně jako bruselský styl je lampa vzdušná, barevná a zároveň velmi strohá a... | foto: www.talampa.cz

Bruselský styl československého designu opět ožívá. Slávu mu přinesla světová výstava EXPO v Bruselu v roce 1958, ale popularitu si najde i v novém tisíciletí. I po desetiletích se některé výrobky navržené v této době mohou chlubit nadčasovostí a nádhernou estetikou. Patří mezi ně i lampička Drupol.

„Po zjištění, že původních kousků z 60. let minulého století se dochovalo jen pár a nedají se skoro sehnat, jsme se k příležitosti 80. výročí založení družstva rozhodli výrobu obnovit,“ prohlásil ředitel společnosti Drupol Martin Špryňar.

Firma se snažila při znovuuvedení lampy vycházet z původního návrhu. Například stínítko je taženo ručně na tzv. kovotlačitelském stroji, jeho obsluhu zvládá dnes v České republice údajně posledních 10 lidí. I přes snahu zachovat co nejvěrnější podobu, nebylo prý možné sehnat dobový vypínač.

Naopak nezůstalo jen původní červené barvy. Možné je vybírat i ze žluté, černé, zelené či modré a oranžové varianty. Stejně jako bruselský styl je lampa vzdušná, barevná a zároveň velmi strohá a účelná. Pohrává si s asymetričností a excentričností. Mezi další výrazné produkty této doby patřily například Tatra 603, autobus Škoda 706 RTO nebo známé tramvaje T3 a jejich šedé a červené plastové sedačky.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!