30. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Bubáci! Proč ze sebe Číňané dělají plážová monstra?

Někteří Číňané skrývají při koupání svoji tvář pod speciální masky. Nechtějí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří Číňané skrývají při koupání svoji tvář pod speciální masky. Nechtějí... | foto: www.peng-chen.net

Malé děti děsí. U dospělých vzbuzují zvídavé pohledy. Na plážích východní Číny je možné zahlednout nový fenomén. Chtělo by se říct s nadsázkou bubáky. Někteří Číňané se totiž při letních radovánkách maximálně skrývají pod neopren, obří jednodílné plavky. Ale hlavně mají na sobě všichni bizarní masky.

Proč se někteří chodí koupat takto zahalení, ale zároveň dobře viditelní všem, protože barevné masky jsou k nepřehlédnutí? Důvod je prostý, nechtějí být opálení. Přestože se to zdá být pro průměrného Evropana takřka paradoxní, protože na starém kontinentě je právě opálená pokožka znamením dostatku volného času nejčastěji stráveného cestováním nebo u vody, v Číně je spíše stigmatem lidí pracujících na polích.

Někteří Číňané skrývají při koupání svoji tvář pod speciální masky. Nechtějí...

Někteří Číňané skrývají při koupání svoji tvář pod speciální masky. Nechtějí...

Fenomén, který již několik let fascinuje světová média, zachytil ve speciálním projektu mladý čínský fotograf Peng Yangjun, který své snímky poskytl redakci Lidovek. Jeho Beach Project je zaměřen na portréty jednotlivých lidí pózujících v plavkách a masce. Úsměvné, odstrašující či prostě hodně divné postavy v sobě přesto nezapřou jistou estetiku. Číňané totiž neváhají své masky ladit k plavkám či jiným svrškům. Vznikají tak částečně obskurní, ale zároveň hravé variace.