Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Bublina ze žvýkačky je dočasný šperk, říká designérka Mertlová

Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies.... | foto: Bet Orten

Munchies jsou anglicky dobroty. V podání designérky Michaely Mertlové nejsou sice úplně k nakousnutí, protože jsou ze skla. Nicméně sladké pokušení nabízejí. Mertlová ve speciální kolekci představila prsten v podobě žvýkačkové bubliny. Jak v rozhovoru pro Lidovky.cz říká, je křehká, svěží a frivolní zároveň.

Lidovky.cz: Loni jste na sebe upozornila skleněnou kolekcí Munchies, za kterou jste dostala Libenského cenu. Munchies tvoří především originální skleněný prsten, který na zlatém kroužku vypadá jako nafouknutá žvýkačková bublina. Co bylo na jeho vytvoření nejnáročnější?

Designérka Michaela Mertlová

Designérka Michaela Mertlová

Vystihnout efemérnost žvýkačkové bubliny bylo nad očekávání obtížné. Navštívila jsem několik sklářských hutí, než jsem byla spokojená. Někde byli experti na žvýkání skla, ale fouknutí bubliny nebylo věrohodné. Nejvíce složité bylo dosáhnout žvýkačkově růžové barvy. Růžové ve skle docílíte přidáním zlata. Technologicky to není úplně jednoduché, a pokud v peci není správná atmosféra, zlato může jednoduše vyhořet a sklo zůstane čiré. Nakonec jsem nastřádala něco kolem dvaceti exemplářů, ale pouze dva mají uspokojivou kvalitu

Lidovky.cz: Proč právě prsten jako žvýkačková bublina?

Bublina ze žvýkačky je sama o sobě takový dočasný šperk. Je křehká, svěží, mladistvá, vyplněna vlastním dechem, je to něco intimního, frivolního a dětského zároveň. 

Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies....
Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies....

Lidovky.cz: Co vás na práci se sklem nejvíce baví a fascinuje?

Sklo je maximálně živelný materiál, který je obtížné zkrotit. Práce s ním vás neustále překvapuje. Dříve jsem se věnovala porcelánu, materiálu, který obdivuji pro jeho úžasnou bělost a čistotu. Sklo mě nadchlo svou transparentností a optickými vlastnostmi. Práce se sklem byl pro mě přechod do další prostorové dimenze, do barevného spektra hrajícího si se světlem. Mám ráda broušení skla. Musíte být precizní a nespěchat, člověk se musí zklidnit a zapomenout na vše ostatní. Je to takové meditační cvičení. 

Česko má silnou sklářskou tradici. Máte nějaké sklářské vzory? Popřípadě co vás inspiruje?

Tím že jsem nevyrůstala ve sklářském prostředí, nejsem touto tradicí přílliš zatížená, respektuji ji a vážím si jí, ale nesvazuje mě. Myslím, že mám v tomto ohledu mnohem větší volnost. Nechávám se inspirovat vším kolem sebe, přírodou, vesmírem.
Velkou studnicí jsou pro mě příběhy, scifi, komiks a také město, ve kterém žiji.
To vše zpracovávám, přetavuji a vytvářím ve svůj snový prostor. Nicméně si velmi vážím osobností jako František Vízner, Stanislav Libenský, Rony Plesl, studio Dechem. Ze zahraničních designérů to jsou například Tapio Wirkkala a Ingo Maurer.

Lidovky.z: Nově pracujete pro Lasvit, jednu z největších sklářských firme u nás. Co vás tam čeká? 

Práce v Lasvitu je pro mě velká zkušenost a výzva. Konfrontuje mě se světovou špičkou a umožňuje mi se dále rozvíjet a růst. Mohu vyrábět velkorysé světelné plastiky, které bych jako jednodnotlivec nebyla schopna zvládnout. Tým odborníků v kombinaci se světovým jménem vytváří velmi silné zázemí. Jsem ráda, že se v tomto prostředí mohu realizovat.

Lidovky.cz: Kromě vlastní tvorby jste zároveň součástí formace Psychognis. Na čem aktuálně pracujete?

Skupina Psychognis zastřešuje umělce a designéry s podobně zvrhlým a podivným vkusem. V současné době hromadíme materiál pro další kolekci. Řešíme témata jako invazivní umění, DIY, woodoo a okultismus.

Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies....

Designérka Michaela Mertlová byla oceněna za práci se sklem v kolekci Munchies. Tu tvoří mimo jiné prsten ve tvaru žvýkačkové bubliny.

Lidovky.cz: Kromě zmíněného ocenění jste byla i nominována mezi objevy minulého roku cen Czech Grand Design. Pomáhají podobná ocenění otevírat dveře? A co se u vás díky oceněním změnilo nebo jak jste se posunula?

Nominace v objevech pro mě byla veliká čest. Díky těmto oceněním mám pocit, že to, co dělám, je asi správně. To, že se mé věci lidem libí, mi přináší radost a nabíjí mě energií do další práce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...