Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Budoucnost firem? Investice do pohodlí zaměstnanců, říká architekt

Design

  6:20
Navrhuje rodinné domy, interiéry, ale také moderní open space kanceláře a slaví s nimi úspěch. Dvě z nich se probojovaly mezi osm finalistů v soutěži Zasedačka roku. „Kanceláře se projektovaly i dříve, kdy byla prioritou především efektivita, dnešní pojetí kanceláří více pracuje s tím, jak se zaměstnanci v kancelářích cítí, budují se například odpočinkové zóny a prostory pro neformální setkávání. Změna uvažování nad kancelářemi přišla kolem roku 2000, kdy se ve velkém rozšířila wifi a Google začal budovat své open office (kanceláře), které jsou dodnes ikonou,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz architekt Martin Stára.

Problémem bude, že stav českých kanceláří často zůstal pouze u zmíněné efektivity, a tak není mezi veřejností povědomí o tom, jak může moderní open space vypadat. foto: STRV

Lidovky.cz: Jak se změnil přístup ke kancelářím za posledních deset let a co vlastně firmy dnes chtějí?
V posledních letech je vidět výrazný posun od čistě estetických řešení ve stylu - “chci to jako Google”. Začínáme přemýšlet o kancelářích jako o komplexních organismech, které mají sloužit jako funkční základna nejen pro firmu jako celek, ale také pro individuální práci. Zásadní je samozřejmě dopad technologií, pracovat můžeme téměř odkudkoliv. Do prostoru kanceláří se dostává fenomén inteligentních instalací, a lze také úplně jinak sledovat využití kanceláří. Za další zásadní změnu považuji změnu přístupu k zaměstnancům. Začínáme vytvářet prostředí pro lidi a jejich reálné potřeby. Některé společnosti ustupují od vertikálních struktur, které se propisují i do kanceláří například tím, že nejlepší místa pro sebe má management, ale spíše investují do spokojenosti zaměstnanců. Vím, že to není obecný trend, ale věřím, že je to budoucnost firem.

Open space je nejúspornější řešení, udělané s minimálním ohledem na lidi...

Lidovky.cz: Jak se tedy reálně kanceláře změnily?
Nemůžeme se dívat na fenomén kanceláří pouze v horizontu posledních deseti let. Kanceláře se projektovaly i dříve, kdy byla prioritou především efektivita, dnešní pojetí kanceláří více pracuje s tím, jak se zaměstnanci v kancelářích cítí, budují se například odpočinkové zóny a prostory pro neformální setkávání. Změna uvažování nad kancelářemi přišla kolem roku 2000, kdy se ve velkém rozšířila wifi a Google začal budovat své open office (kanceláře), které jsou dodnes ikonou. Do České republiky přichází tento trend se zpožděním, což je možná důvodem, že se v posledních letech tolik řeší. Open space prošel v posledních letech značným vývojem a domnívám se, že koncept otevřených kanceláří bývá často neprávem odsuzován. Problémem bude, že stav českých kanceláří často zůstal pouze u zmíněné efektivity, a tak není mezi veřejností povědomí o tom, jak může moderní open space vypadat. Ale i z naší praxe vidíme, že firmy se už zajímají o to, jak se zaměstnanci v kancelářích cítí a budují pro ně například odpočinkové zóny se stolními fotbálky, fitka a další prostory, které nejsou jenom o práci.

Lidovky.cz: Co si myslíte vy o open space? Dobro nebo zlo?
Osobně si myslím, že open space je mýtus. To co si pod ním lidé představují je hodně různorodé, všichni hned říkají, že je to špatné, ale málokdo je schopen položit reálné argumenty - ať už pro, nebo proti. Open space je nejúspornější řešení, udělané s minimálním ohledem na lidi (zaměstnance), bez fantazie a špetky invence. Pokud se na to díváme z tohoto úhlu pohledu, tak spíše zlo. My vytváříme kanceláře, které pracují s prostorem dost podobně jako tradiční města. Vytváříme kombinaci otevřených a uzavřených prostor, tak aby řešení odpovídalo konkrétním požadavků firem. Zásadní otázka je, kolik lidí je schopno spolupracovat v jednom prostoru, a na tu nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na charakteru práce, osobnostech a kvalitě samotného prostředí.

Za další zásadní změnu považuji změnu přístupu k zaměstnancům. Začínáme...
Odpočinková zóna v kancelářích

Lidovky.cz: Jak moc je pro člověka při práci důležité soukromí? A jak pracovat v open space s hlukem?
Nejčastěji zmiňovaný problém otevřených kanceláří je hluk, s tím se však dá pracovat nejen na úrovni materiálů, ale i formou školení zaměstnanců. Kvalitní kanceláře musí vytvářet vhodnou kombinaci prostředí pro práci a odpočinek. Ale je pravda, že na konci dne je důležitější, zda zaměstnanci měli dostatek klidu pro soustředěnou práci. Díky workshopům se zaměstnanci firem, pro které navrhujeme kanceláře, víme, že je soukromí důležité, ale každý si jej zajišťuje jinak. Někdo má rád svoje sluchátka (jako já) a někdo potřebuje prázdnou místnost a absolutní ticho.

Lidovky.cz: Jak se plánují kanceláře?
Vše stojí na takzvaném space planningu, který je klíčový. Musíte se zaměřit na potřeby firem v různých oblastech. Kreativní oddělení vyžadují vetší míru interakce než IT nebo účetní oddělení, a to jsou pilíře, podle kterých by měly kanceláře plánovat. Je ovšem pravdou, že s hlukem je to těžší v případě otevřených kancelářích, proto se více přemýšlí nad využitím tvrdých a měkkých materiálů při designu prostředí. Právě materiály ve spojení s dobrým rozvržením jednotlivých oddělení dokáží udělat s otevřených kancelářích místo, kde hluk nebude problém.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejaktuálnější trendy v současných kancelářích?
Myslím si, že hlavní trend je tvorba bohatých prostředí pro práci, to znamená, že se nevytváří monotónní prostředí, ale hledají se nové formy, pracuje se s různorodými materiály. Dalším trendem je inspirace sdílenými coworkingovými a stratupovými kancelářemi, tedy vytváření i pracovišť, které nejsou určené pouze konkrétnímu zaměstnanci, ale může je využít každý. Pokud jsou špatně vybaveny, tak toto řešení může generovat určitý diskomfort, ale firmy tak mohou mít menší nájemní plochy a tím zefektivnit náklady na nájem. Má to samozřejmě své meze. V neposlední řadě je to téma firemní kultury a změna hierarchie. Dnes již není překvapením, kdy ředitel společnosti pracuje ve stejném prostoru jako ostatní zaměstnanci, případně nabízí svou kancelář jako zasedací místnost v době kdy není v práci. Věřím, že toto je pozitivní trend, který celkově zlepšuje vztahy a komunikaci ve společnostech.

Lidovky.cz: V kancelářích, které jste navrhl je například březový háj, houpaky nebo kulečník. Opravdu tohle zaměstnanci během pracovní doby využijí?
Ano, lidé se opravdu houpají. Může se zdát, že se jedná o pouhou dekoraci, ale jde o funkční prvek celého konceptu. Kanceláře stavíme především proto, aby fungovaly až v druhé řadě nám jde o to, aby dobře vypadaly. Jestli budou nebo nebudou houpačky, umíme poznat z firemní kultury a systému workshopů, které s lidmi ve firmách před designem prostor děláme. Důležité je pochopit, že našim cílem je vytvořit příjemné pracovní prostředí. Našim cílem není lidi odtahovat od práce, ale zvýšit jejich spokojenost. Přeci jenom v kancelářích strávíme zhruba 30 procent života, tak proč bychom měli být ve škaredém prostředí, kde jsme nespokojeni?

Lidovky.cz: Existují pravidla na to, jak daleko od sebe mají být třeba stoly?
Ano, pravidla existují a jsou součástí vyhlášky o pracovním prostředí. Tato norma však vůbec neodpovídá realitě. Myslím, že ji 90 procent kanceláří nesplňuje. Za minimum považujeme 1,2 m, optimum je něco kolem 1,8 m mezi stoly v prostoru.

Lidovky.cz: Většina moderních zasedacích místností se dělá prosklená. Proč?
Nemyslím si, že se jedná o nějaký směr. Domnívám se, že to je snahou dostat do všech místností maximum denního světla a zajistí vizuální propojení se zbytekem prostor. Já osobně kombinuji různé materiály tak, aby světlo přirozeně procházelo prostorem a zároveň byly zasedací místnosti dostatečně pohodlné. Nejlepší je mít každou zasedací místnost jinou, tedy jednu pro formální jednání, která může být klidně celá prosklená a je zároveň velmi reprezentativní, naopak na druhé straně mít zasedací místnosti se sezením v křesílkách pro neformální setkání, a poté naprosto tradiční zasedací, kam není vidět.

Lidovky.cz: V STRV je součástí kanceláří také vířivka, tělocvična nebo posilovna. Je to nyní běžné, že vznikají takové prostory? Případně jaké další podobné vymoženosti se dnes v kancelářích vymýšlí.
Vířivka není úplně běžnou součástí kanceláří, ale například prostory pro relaxaci, nebo herny jsou dnes u fungujících firem téměř vždy součástí vybavení. My díky tomu, že komunikujeme ze zaměstnanci, tak jsme schopni navrhnout funkce, které se následně opravdu používají. Jak už jsem říkal, kanceláře jsou především místem pro lidi, a tak nasloucháme všem požadavkům. Prakticky neexistují meze v tom, co ještě ano a co ne. Vznikají nejrůznější prostory od odhlučněné zasedačky bez signálu a elektřiny až po skleníky, kde rostou kytky. V zásadě lze říct, že je dnes možné vše.

Lidovky.cz: Nesvádí podobné vymoženosti zaměstnance trávit v práci více času? Případně třeba pracovní čas nevěnovat práci?
Určitě bych tuto možnost nevyloučil, ale nemyslím si, že je to špatně. Většina firem, která má takovouto podobu kanceláří, má celkově jiný mindset. Tohle záleží na filozofii dané firmy a v určitém ohledu můžou tyto prvky zvýšit kvalitu práce. Je na každém, kolik času tráví v kanceláři a pokud je tento čas v prostředí, které vám je příjemné, udělali jsme to správně. Je to vždy postaveno na tom, jak firma motivuje své zaměstnance. Nespokojený zaměstnanec, který nenávidí svoji práci, bude vždy počítat minuty do konce a nepomůže mu ani to, že má třeba ledničku plnou jídla zdarma. A to že nebudou pracovat je zase o nastavení firmy samotné, ale v globálu se setkáváme s tím, že spokojení zaměstnanci dají práci víc a pokud je spokojenější dělají možnosti, které jim dávají kanceláře, tak je to přeci super.

V posledních letech je vidět výrazný posun od čistě estetických řešení ve stylu...

Lidovky.cz: Koho mají kanceláře ve stylu Silicon Valey přitáhnout?
Kohokoliv. Musíme se odpoutat od myšlenky, že práce je zlo a kancelář moderní vězení. Není to pravda. Tímto směrem se dnes ubírají nejen startupy, ale čím dál více korporátů. V práci trávíme třetinu svého života, tak proč trpět? Samozřejmě, vždy budou existovat firmy, které považují za vyhozené peníze investovat do pracovního prostředí a raději budou mezi bílými stěnami zavaleni papíry.

Lidovky.cz: Součástí kanceláří, které jste navrhovali pro karlínský administrativní komplex River Garden, jsou také spací boxy. Máte představu, jestli je zaměstnanci využívají?
STRV působí na americkém trhu, takže někteří lidé mají pracovní dobu v noci. A když se jim chce spát, mají místo, kde můžou. Víme, že to lidé opravdu využívají. Celý koncept vyšel ze zmiňovaných workshopů. Jde o komunikaci vedení se zaměstnanci, co vymyslí majitel, lidé nepoužívají. Co si vymyslí lidé, to používají.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...