17. ledna 2019 5:07 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: byt plný obrazů, plakát Václava Havla a džínová hlava

Náš byt je plný obrazů. Vejdete do předsíně a jste v galerii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náš byt je plný obrazů. Vejdete do předsíně a jste v galerii. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Byt módní návrhářky Ivany Follové je plný obrazů, už v předsíni máte dojem, že jste se ocitli v galerii. „Některé obrazy mám obzvlášť ráda. V obýváků visí asi od roku 1984 velké plátno Ivana Bukovského, v ložnici nad postelí máme od mého tchána černou kočku s rakví na silnici – trochu morbidní,“ říká Follová.

Další obraz z rodinného archivu je o svobodě. „Svoboda ve všech možných podobách je téma, které je pro mě neustále živé a absolutně důležité,“ vysvětluje návrhářka. A dodává: „Obrazy jsou částečně od mého tchána malíře Dobroslava Folla a částečně od našich kamarádů výtvarníků – Sozanský, Bláha, Bukovský a tak dále.“

V obýváků visí asi od roku 1984 velké plátno Ivana Bukovského, v ložnici nad...
Václav Havel a džínová hlava

Na knihovně stojí opřený plakát k filmu o životě Václava Havla. Vedle něj džínová hlava. „To je dárek od manželovy sestry, takových bizarních artefaktů, poťouchlostí a vzpomínek máme po bytě vícero,“ říká Follová. 

„Obývák jsme původně skládali z vlastnoručně repasovaného nábytku. Mořila jsem jej na červeno a zeleno, včetně rámu prosklené stěny. Časem se mírně proměnil, základ ale zůstal. Manželův pracovní kout se starým psacím stolem a opět obrazem od jeho táty je jeho království. Honza zaplní jakoukoli vodorovnou plochu knihami, časopisy, kterých má nepřeberné množství,“ ukazuje návrhářka. 

Tady vznikají všechny modely na výstavy, přehlídky a nejvíce pro mé milé...

A to je prý také jeden z důvodů, proč mizí každý den do ateliéru o dvě patra níže. „Tady vznikají všechny modely na výstavy, přehlídky a nejvíce pro mé milé klientky. Tvůrčí nepořádek je všudypřítomný a řekla bych i trochu inspirující. Občas na vás z něj vyskočí nápad,“ usmívá se. 

„Je to prostor, kde trávím nejvíc času. Dvůr a zahrada domu v Mezibranské, je překvapivou oázou v centru na magistrále. Obzvlášť na jaře s rozkvetlými rododendrony, keři a růžemi je to malý zázrak?“ říká na závěr.

Ivana Follová

Ivana Follová působí jako módní návrhářka již od roku 1982, kdy založila vlastní oděvní studio if… kde tvoří dámskou módu. Ráda pracuje s hedvábím - od téměř neviditelného šifonu až po královský satén, vytváří oděvy z přírodních materiálů i z nových technologicky atraktivních látek. Každý model se značkou if... je originál. Má za sebou řadu úspěchů jako jsou módní přehlídky, navrhování kostýmů pro divadla či, oblékání slavných osobností. Kostýmovala Verdiho operu Rigoletto uváděnou v rámci festivalu Opera Praha Open Air. Vytvořila ručně barvenou oponu (16 x 16 m) pro představení Kouzelné flétny ve Stavovském divadle. Daleko víc než diktát módních trendů zajímá návrhářku atmosféra toho, kdo její modely obléká. Své kreace chápe jako hru: s liniemi, materiálem, barvami a nejrůznějšími odkazy.

apeAlena Pecháčková