Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Design

Ceremoniál ovládlo hejno plaměňáků. Do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová

Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna Rochová. foto: CCGD

Ocenění Ceny Czech Grand Design za rok 2021 převzali vítězové při slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín. Absolutními vítězi – Grand Designéry roku 2021 se stalo etablované duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna Rochová.
  10:30

Druhý rok po sobě se absolutními vítězi stává dvojice designérů. Pomyslnou štafetu Grand Designéra letos přebírá duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák, kteří sílu práce v tandemu vysvětlují jednoduše: „Když už to nadšení a radost ve vás klesá a jste zaseknutí, tak je tu ten druhej, se svým postojem a nadhledem. Tím neustálým vzájemným ping-pongem se doplňujeme a vyvažujeme.“

Designéři zvítězili v kategorii Designér roku – Ceny Ministerstva kultury ČR a stali se také Grand Designéry roku 2021. Odborná porota ocenila především tři počiny, které charakterizují široký záběr typický pro studio Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán.

Výsledky Czech Grand Design 2021

Grand designéři roku: Vrtiška & Žák

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Vrtiška & Žák / kolekce keramických umyvadel a koupelnového mobiliáře Yard (RAVAK), parková lavička Reforma (mmcité), katamarán Independent Catamaran (spolupráce: Tomáš Jonáš Janda)

Módní designér roku: PÁR & Eliška Horčíková / kolekce sneakers PÁR

Designér šperku roku: Studio Olgoj Chorchoj / kolekce hodinek AERODYNAMIC (BOHEMATIC)

Grafický designér roku: Adéla Svobodová / grafické zpracování katalogu Móda v modré (spolupráce: Tereza Hejmová, UPM), grafické zpracování knihy Výstava jako médium. České umění 1957–1999 (AVU), grafické zpracování knihy Divadlo ulice (UMPRUM)

Fotograf roku: Vojtěch Veškrna / fotografie ke klipu Bylo nebylo pro AnnetX, fotografie Vlajky štěstí (Dolce Vita), fotografie pro PSH, fotografie Capsule Collection AW21/22 pro Terezu Rosalii Kladošovou, fotografie pro Haenke, fotografie pro Lukáše Nováka, fotografie pro CAMP

Ilustrátor roku: David Böhm & Jiří Franta, ilustrace autorské knihy Město pro každého (Osamu Okamura, Labyrint)

Výrobce roku: Master & Master / židle Mistra (Lucie Koldová), stolek Gon (Jakub Pollág)

Objev roku: Monika Martykánová / kolekce porcelánových sošek Alegorie Covidu

Do Síně slávy byla uvedena: Liběna Rochová 

Významné ocenění mimo veškeré kategorie je každý rok udělováno osobnosti za celoživotní přínos českému designu. Do Síně slávy letos vstupuje módní designérka, profesorka Liběna Rochová, protože jestli někdo dokáže odpovědět na palčivou a lehce konfrontační otázku – „Je móda uměním?“ – pak je to tvorba a dílo Liběny Rochové. 

Autorka, která celý život dokazuje, že móda a oděvní design jsou multidisciplinárními obory, které vyžadují ultimátní propojení vize, řemesla, konceptu, formy a vizuality. Dlouhodobě podává důkazy o tom, že móda je sebevědomá kreativní disciplína, která dokáže být zároveň užitým designem i uměním.

Ceny byly dále uděleny v osmi kategoriích a vítězové převzali historicky nejtěžší trofeje, letos v podobě pětikilového pečetidla.

Předávání cen proběhlo po dvouleté pauze opět formou gala večera. Ten se poprvé odehrál v Hudebním divadle Karlín, kam se přesunul ze Stavovského divadla. Slavnostní večer v režii Jany Burkiewiczové se nesl v duchu tématu RÁJ, o který se postaralo především hejno plameňáků instalovaných na scénu karlínského divadla. 

Kromě oceněných se na jevišti v roli předávajících vystřídali herečky Aňa Geislerová a Hana Vagnerová, modelka a režisérka Eva Doležalová, ministr kultury Martin Baxa, farářka Martina Viktorie Kopecká a zakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Moderace se ujala herečka Anna Fialová spolu s herci a hudebníky formace Mutanti hledaj východisko Janem Vejražkou a Jiřím Konvalinkou.

Ceny byly dále uděleny v osmi kategoriích a vítězové převzali historicky nejtěžší trofeje, letos v podobě pětikilového pečetidla.

Autor: