Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Designéry roku jsou šperkaři Vacek a Pošta

Design

  22:28aktualizováno  11. března 7:15
Ve Stavovském divadle byli oceněni nejlepší designéři domácí scény. Titul Grand designér roku získalo šperkařské duo tvořící pod názvem Zorya Zdeněk Vacek a Daniel Pošta.

Zdeněk Vacek a Daniel Pošta s medailemi pro designéry roku. foto: ČTK


Zdeněk Vacek s Danielem Poštou vyhráli i "svou" kategorii Designér šperku. Porota ocenila hlavně kolekci Virus a koncept značky Zorya. V kolekci Virus šperkaři experimentovali s chemickými procesy, řetězy z provazů nechali porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity.

CZECH GRAND DESIGN 2011

Grand Designér roku : Zdeněk Vacek a Daniel Pošta Designér roku: Rony Plesl Módní designér roku: Zuzana Kubíčková Designér šperku: Zdeněk Vacek a Daniel Pošta Grafický designér roku: Štěpán Malovec Fotograf roku: Bára Prášilová Obchod roku: Papelote Výrobce roku: Lasvit Objev roku: Klára Šumová Síň slávy: Libuše Niklová Cena veřejnosti: Jaroslav Bejbl jr.


Objevem roku se stala Klára Šumová se svým sedacím nábytkem Osídlená krajina a květinovými stolky Tables of Plants. V kategorii Designér roku vyhrál Rony Plesl, akademici ocenili jeho lustr Uovo a nápojový set Poppyhead. Mezi módními návrháři zvítězila Zuzana Kubíčková se svou kolekcí jaro-léto 2012.

Grafickým designérem roku se stal Štěpán Malovec za knihu Ladislav Sutnar: Americké Venuše a za práci na plakátech pro Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Kategorie Fotograf roku patří Báře Prášilové, která soutěžila s fotografiemi kolekce Air Force pro návrhářku Hanu Zárubovou.

Interiér pražského obchodu Papelote se starou výkresovou skříní.

Interiér pražského obchodu Papelote se starou výkresovou skříní.

Obchodem roku 2011 je papírnictví Papelote a výrobcem roku 2011 firma Lasvit za loňskou kolekci svítidel a lustrů navržených mimo jiné také oceněným Ronym Pleslem. Návštěvníci výstavy nominovaných tvůrců a exponátů v Národním technickém muzeu vybírali mezi nominacemi napříč kategoriemi a zvolili pět aspirantů na cenu veřejnosti. Internetové hlasování pak vybralo Jaroslava Bejvla mladšího a jeho netradiční svítidla dotvářená závěsy skleněných perel.

Vacek s Poštou stejně jako předchozí laureáti připraví podobu ceny pro další ročník.  Letošní ocenění vytvořili Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj, vítězové dostali velkou litinovou medaili s číslem jedna.

Jan Němeček (vlevo) a Michal Froněk (uprostřed) ze studia Olgoj Chorchoj získali 12. února v Praze hlavní cenu Czech Grand Design 2010

Lonští vítězové Jan Němeček (vlevo) a Michal Froněk (uprostřed) ze studia Olgoj Chorchoj.

Shlédnout díla všech nominovaných máte možnost až do 29. dubna. Záznam ze slavnostního večera uvede Česká televize 17. března.


Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat