Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny Czech Grand Design proběhnou letos online, bez přítomnosti designérů

Design

  5:13
Slavnostní ceremoniál vyhlášení Cen Czech Grand Design, který v minulosti probíhal vždy v přímém přenosu ze Stavovského divadla, se letos uskuteční rovněž v přímém přenosu, ale v alternované podobě plně přizpůsobené epidemické situaci. Pořadatelé se z bezpečnostních důvodů rozhodli celý večer zorganizovat bez fyzicky přítomných hostů včetně nominovaných designérů.

Myslím si, že nejdůležitější je, aby šperky ladily s tím, kdo je nosí. A současně byly výrazné a zajímavé, ale neodváděly pozornost od osobnosti jejich majitele. Jak drobné tak i masivní šperky mohou splnit tyto požadavky. foto: Archiv Viky Mayzel

Ti se do přímého přenosu zapojí online v průběhu večera, během premiéry dokumentárního filmu o českém designu.

Porcelánové urny
Hanuš Lamr představuje objekt Sklizeň. Spolupracoval na něm se svou ženou

Vítězové jednotlivých kategorií produktového designu, módy, šperku, fotografie, ilustrace a grafického designu se do letošního ceremoniálu zapojí na dálku, stejně tak proběhne i vyhlášení absolutního vítěze napříč kategoriemi, Grand designéra roku a také uvedení osobnosti do Síně slávy českého designu za celoživotní přínos ve svém oboru. Osobní setkání s vítězi a fyzické předání cen, které letos navrhla Grand designérka loňského roku Lucie Koldová, se uskuteční až v horizontu dalších měsíců podle vývoje protiepidemiologických opatření.

Úspěšná designérka Nastassia Aleinikava a její partner Pavel Kahotski vyrobili a věnovali první brýle „na míru“ pro první českou prezidentku, kterou jak doufají, bude Česko jednoho dne mít.

„Základem slavnostního ceremoniálu bude předtočený dokument Tomáše Luňáka, který koprodukujeme s Českou televizí. Ten bude prostříháván do přímého přenosu, který proběhne 21. dubna. Nominovaní a předávající budou přítomni online. Moderátory večera budou, stejně jako uplynulé dva roky, Jiří Konvalinka a Jan Vejražka alias Mutanti hledaj východisko. Nepřišlo nám vhodné předávat ceny naživo, byť by si to designéři za výkon v epidemickém roce velmi zasloužili. Nezaháleli. Naopak. Přibylo osobních projektů, řada realizací pro zahraniční značky se nemohla uskutečnit, ale i tak jsou výsledky, které designéři představili velmi kvalitní,“ uvádí členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Ceny czech Grand Design

Vítěze nominuje a volí Akademie designu ČR ve tříkolovém hlasování. Pro rok 2020 přijalo členství 68 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty jsou voleny ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!