16. září 2016 6:50 Lidovky.cz > Relax > Design

Češi budou v Londýně učit foukat sklo

Na prestižní přehlídce designu London Design Festival se letos představí české... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na prestižní přehlídce designu London Design Festival se letos představí české... | foto: London Design Festival

Na prestižní přehlídce designu London Design Festival se letos představí české sklo prostřednictvím projektu Breathless z mnoha pohledů. Výstavu s názvem Muzeum skla doplní workshopy, mobilní sklářská pec a předvádění živého foukání skla.

Velkormátové fotografie přiblíží zrod skla ve sklářských dílnách a návštěvníci festivalu budou moci ochutnat i osmistupňové pivo, které k foukání skla nevyhnutelně patří.

DECHEM STUDIO

Za značkou Dechem stojí dvojice designérů Jakub Jandourek a Michela Tomíšková, držitelé ceny Czech Grand Design 2014. Ve své tvorbě se zaměřují především na práci se sklem a zkoumají jeho možnosti. Vyprávějí s jeho pomocí příběhy, hrají si s poezií, objevují skryté narace.

„Dechberoucí“ zrod skla

Projekt Breathless vytvořený ve spolupráci Českého centra Londýn, designového studia Dechem a kolektivu OKOLO bude probíhat v krásném industriálním prostoru v západní části Londýna jako jedna z hlavních výstav Brompton Design District. Profesionální skláři z České republiky Marek Bartko a Marek Effmert povedou workshopy pro návštěvníky a ve spolupráci s renomovanými designéry (Tomas Alonso, Marcin Rusak, Studio Swine a Michael Anastassiades) také řemeslné umělecké dílny. Improvizované řemeslné dílny využijí pestrou škálu surovin potřebných pro výrobu skla, stejně tak jako tradiční řemeslné nástroje.

„Sklo se v expozici představuje ve všech svých rozmanitých formách i stádiích svého vzniku. Samotný zrod skla je symbolicky zhmotněn v instalaci mobilní sklářské pece, díky níž budou moci návštěvníci nahlédnout do zákulisí sofistikovaného řemesla,“ uvedl kurátor výstavy Adam Štěch (OKOLO).

Designér Jakub Jandourek z Dechem

Designér Jakub Jandourek z Dechem

Muzeum skla – od běžného skla po umělecká díla ikon českého sklářství

Protipólem dynamické prezentace tvorby skla bude Muzeum skla s více než 30 různými artefakty a skleněnými útvary - od běžného skla přes designové a umělecké kousky až po užitkové formy jako sklolaminát, ploché sklo a mnoho dalších. Tento výběr je názornou ukázkou toho, do jakých podob může být sklo vyráběné v peci formováno. Figurují v něm například díla Reného a Miluše Roubíčkových, Ronyho Plesla, Martina Žampacha, Nastassie Aleinikavy, Jakuba Berdycha, Františka Víznera, ale také ukázky jablonecké bižuterie či ryté poháry Lucie Pejchlové.

Nejdříve do Victoria & Albert a potom na pivo

Ve spolupráci s Victoria a Albert Museum, v jehož sbírkách je řada exkluzivních kusů českého skla, uvede Breathless dvě přednášky o skle, procesu jeho výroby, historii a designu. Komentovanou prohlídku skla v muzeu vedenou designérem Jakubem Jandourkem a kurátorem Adamem Štěchem potom završí návštěva nedaleké expozice Breathless, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet i samotnou výrobu a foukání skla nebo navštívit pop up muzeum s vybranými skleněnými objekty.

OKOLO

Kreativní skupina OKOLO jsou designérský kolektiv, vydavatelé, tvůrci výstav a grafického designu v jednom. Již čtyři roky se prostřednictvím výstav, publikací, produktů, grafického designu a instalací snaží představovat edukační projekty na pomezí volného výtvarného umění, designu a kurátorství. Jejími členy jsou Adam Štěch, Matěj Činčera a Jan Kloss.

Výstava nabídne také velkoformátové fotografie Bet Orten nafocené přímo ve sklářských dílnách na severu Čech, katalog k výstavě s fotografiemi skleněných zátiší od Tomáše Součka a „chill out“ zónu, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout vybrané odborné publikace, ale také ochutnat speciální 8-stupňové pivo, které je nedílnou součástí života a práce každého skláře.

London Design Festival

London Design Festival je jedním z největších a nedůležitějších festivalů svého druhu na světě. Klade si za cíl propagovat Londýn jako hlavní světové město designu. Pro designéry je účast na tomto festivalu prestižní záležitostí, pro začínající umělce pak často vstupní branou k jejich mezinárodní kariéře. Letošní ročník se koná od 17. do 25. září a představí na čtyři stovky různých výstav a akcí po celém Londýně prezentovaných stovkami designérů z celého světa. Londýn v těchto dnech zaplaví design ve všech podobách – od produktového designu až po velké instalace ve volném prostoru.

Na prestižní přehlídce designu London Design Festival se letos představí české...
Jak se fouká sklo?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!