Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na olympiádu i za designem a kulturou

Design

  7:00aktualizováno  13:09
V Londýně se v roce konání olympijských her představí kromě českých sportovců ve větší míře také umělci. Česká centra ve spolupráci s tuzemskými i britskými institucemi připravila projekt kulturní sezony s názvem Czech Open 2012, který začal v pondělí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Reprofoto

Česká kulturní sezona bude podle organizátorů největší českou kulturní prezentací v Británii za poslední desetiletí. Celá sezona odkazuje k původní olympijské myšlence propojení sportu a umění z počátku minulého století, kdy se udílely olympijské medaile i za umění.

Program sezony se soustředí na londýnskou čtvrť Islington, kde bude v bývalém veletržním paláci, dnes Business Design Centre, sídlit během olympiády Český dům. Český olympijský výbor takové místo, jež bude sloužit pro místní veřejnost, média i české fanoušky, zřídil vůbec poprvé.

Malba, street art i design

Z programu české kulturní sezony pořadatelé upozorňují na výstavu 15 českých a britských výtvarníků v galerii Candid Arts Trust, která se poté představí v červnu i v Praze. Mezi českými výtvarníky budou Jakub a Anežka Hoškovi, Jiří Thýn, Jan Pfeiffer, Vladimír 518, Tereza Bušková. Čeští streetartisté Point a Pasta Oner a jejich londýnský kolega Inkie vytvoří v Islingtonu tři několikametrové práce inspirované Františkem Kupkou, jehož přelomové dílo Amorfa-Dvoubarevná fuga je předlohou pro výtvarné pojednání dresů českých sportovců.

Bikerka Tereza Huříková představila 28. listopadu v Praze inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012.

Přehlídka mladého českého designu bude součástí populárního květnového festivalu Clarkenwell Design Week, který se koná v té části Islingtonu, kde sídlí designérská a architektonická studia. Samostatnou výstavu bude mít další bývalý pouliční umělec, který se ale již zcela přesunul do galerií - Jakub Matuška (Masker). 

Nad rámec akcí v samotné čtvrti Islington uvádí londýnské České centrum i české umělce v programech, které jsou součástí londýnských festivalů a programů Cultural Olympiad. Kateřina Šedá uvede v červnu svůj workshop v Hayword Gallery jako jeden z více než stovky umělců, kteří pro zájemce z řad amatérů i profesionálů nabídnou své mistrovské kurzy. Program Czech Open 2012 společně s islingtonskou radnicí, Českým olympijským výborem, městem Prahou a dalšími partnery pořádá londýnské České centrum.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat