Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Česká firma Lasvit se podílí na americkém projektu Uni-Verse. Ten chce lidem vrátit optimismus

Česká firma Lasvit se podílí na americkém projektu Uni-Verse. foto: Lasvit

V roli uměleckého konzultanta se česká sklářská a designérská společnost Lasvit podílela na projektu interaktivní umělecké plastiky Uni-Verse. Za ní stojí americká umělkyně Nicole Landau a galeristka Wendy Posnerová. Má jít o dílo, které má pomoci opět spojovat lidi a dodat jim i v této době optimismus.
  5:00

Plastika Uni-Verse je osm a půl metru dlouhé, čtyři metry široké umělecké dílo se svítícími skleněnými strunami sahajícími do výšky jednoho a půl až tří a půl metru. Výsledný efekt ještě odráží zrcadlová základna, která má být přístupná pozorovatelům, aby se mohli stát i vizuální součástí celé instalace a mohli plně vnímat její energii. 

Umělkyně se inspirovaly vědou o teorii strun, která popisuje všechny základní formy hmoty jako vibrující struny, z nichž každá odpovídá notám. Uni-Verse proto reaguje na hudbu, ale i jakékoli jiné zvuky okolního prostředí nebo pozorovatele, a s každým zaregistrovaným zvukem se struny plastiky postupně naplňují světlem. 

Česká firma Lasvit se podílí na americkém projektu Uni-Verse.
Česká firma Lasvit se podílí na americkém projektu Uni-Verse.

„Uni-Verse nabízí nekonečné možnosti zážitkového vyjádření. Spojuje lidi prostřednictvím hudby, energie i náhodných zvuků v jedné originální písni a každý ze zúčastněných se stává autorem svítícího uměleckého díla,“ popisuje svůj záměr Nicole Landau, která ve svých dílech staví na principech architektury, vědy, přírody i spirituality. K práci na projektu Uni-Verse se rozhodla oslovit Wendy Posner, zakladatelku společnosti Posner Fine Art, která se specializuje na integraci umění do veřejného prostředí, a také český Lasvit.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...