Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V barvě avokádových pecek. Česká královna hedvábných šátků natočila o své práci dokument

Design

  5:51
Řemeslo, kreativita, tradice, udržitelnost, návrat ke kořenům. I o tom je příběh mladé české designérky Andrey Vytlačilové, zároveň ale Můj český příběh vypráví o tom, jak se dívka z českého venkova dostala na prestižní módní školu v Londýně.

Designérka Andrea Vytlačilová a režisérka Lucie Desmond foto: Můj český příběh

Režisérka Lucie Desmond sleduje Vytlačilovou v posledním roce jejích londýnských studií na cestě k přírodně barvené závěrečné oděvní kolekci přerušenou pandemií covidu-19.

Tereza Srbová v kolekci Andrey Vytlačilové
Naomi Adachi a Tereza Srbová v kolekci Andrey Vytlačilové

„Východní Čechy byly kdysi významným producentem textilu a silným hráčem oděvního textilního průmyslu,“ popisuje Vytlačilová kraj, ze kterého pochází, a rovněž svůj nekonečný zdroj inspirace. 

„Andrea propojuje staré s novým, využívá již existujících materiálů i přírodních tkanin (tzv. upcyklaci), barví látky pomocí přírodních barviv a spolupracuje s řadou tvůrců od šperku po hudbu,“ říká režisérka Lucie Desmond a dodává: „Mapujeme její cestu od inspirace v českém prostředí, přes spolupráce s dalšími autory, studium v Londýně až po putovní prezentaci její závěrečné kolekce.“ 

Avokádové pecky v hlavní roli

Oděvy se vyznačují pudrovou barevností získanou barvivem avokádových pecek získaných z veřejné sbírky v Česku i Londýně či okvětních lístků ze zahrady Andreiných rodičů, zdobené detailní ruční výšivkou, zakonzervovanými sušenými květy či perličkami a krystaly Preciosa, v jejíž spolupráci kolekce vznikla.

Můj český příběh

Film vznikl za podpory Královéhradeckého kraje. Natáčení probíhalo od prosince 2019 do července 2020 v Londýně i řadě míst v Česku - včetně Andreiny rodné vesnice Mžany v Podkrkonoší. Film je připraven pro českou i zahraniční distribuci - jedním z partnerů filmu je i České centrum v Londýně, Můj český příběh bude mít českou premiéru na konci října.

V rámci vzniku Mého českého příběhu Andrea s Lucií navštívily české dílny a firmy nesoucí tradici řemesla. Mluvily s talentovanými Čechy a otevřely diskuzi o udržitelnosti v módě, ale také o koloběhu poctivého produktu. „Chceme podpořit lokální tvůrce, ukázat hodnotu autorského designu, a posílit tak domácí průmysl,“ doplňují obě autorky. Kromě filmu tak získaný materiál zpracovávají i do podcastové série, informativního webu a chystají i workshopy a diskuse.

Ve své studentské závěrečné kolekci otevírá Andrea otázky udržitelnosti a navrací se k přírodním postupům. Jejím rukopisem jsou autorské tištěné látky s hravými motivy a výšivky v kombinaci s ženskou elegantní siluetou. Její tvorba je spjatá s autorskými „ilustrovanými” hedvábnými a bavlněnými šátky, které vytváří pod svým jménem. Nově odhaluje kolekci “Bohemia” inspirovanou českým folklórem, příběhy a tradicemi.

Andrea Vytlačilová

Čtyřiadvacetiletá oděvní a textilní výtvarnice dokončila studium BA na prestižní londýnské univerzitě Central Saint Martins - od listopadu na téže škole navazuje v magisterském studiu módy. Central Saint Martins je almou mater pro takové osobnosti světového designu jako Alexander McQueen nebo Stella McCartney. Andrea má za sebou působení v designových týmech firem Marc Jacobs v New Yorku, Acne Studios ve Stockholmu či Kenzo v Paříži. V Česku spolupracuje s Klárou Nademlýnskou. Letos ji časopis Forbes zařadil do žebříčku nejtalentovanějších mladých Čechů 30 pod 30.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč