24. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Česká móda v Londýně podruhé. 5 NEJ návrhářky Mikešové

Jana Mikešová (vpravo) s Hanou Frišonsovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Mikešová (vpravo) s Hanou Frišonsovou |

Talentovaná Jana Mikešová byla jednou z mladých českých návrhářek, které se minulý týden s úspěchem představily na festivalu v Londýně. Co jí nejvíce zaujalo?

JANA MIKEŠOVÁ

Studentka Ateliéru Módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jana Mikešová se minulý rok zachumlala do myslí všech českých milovníků módy díky svým charakteristickým pleteným doplňkům. Poprvé se představila na pražském Mercedes Benz Fashion Weeku na podzim, na výstavách klauzurních prací UMPRUM jsme pak měli možnost obdivovat celou kolekci, šaty, plédy a kabáty. Jana tvoří pod značkou MIK a vlnu a s ní spojené tradiční řemeslo svým precizním provedením posouvá na tu nejluxusnější možnou úroveň, ostatně i sám název Lost&Born odkazuje k jakémusi znovuzrození. Jana se minulý týden zúčastnila mezinárodní přehlídky mladé módní tvorby ISF v Londýně (společně s Petrou Ptáčkovou, Hanou Frišonsovou, studiem Awkward a Pavlem Berkym) a jejich prezentace vzbudila zasloužilé uznání a obdiv. Pro čtenáře Lidovek.cz vybrala z výletu to nejzajímavější, pokud se o akci chcete dozvědět více, doporučujeme článek Jitky Prokopičové, který naleznete zde: http://www.lidovky.cz/cesti-modni-navrhari-v-londyne-pohadky-vlna-i-polankova-laborator-1cg-/design.aspx?c=A140219_102753_ln-bydleni_ter.

Lidé a móda

Na procházkách po Londýně mě asi nejvíce bavilo koukat na lidi kolem sebe. Např.když jste v metru a naproti vám sedí několik lidí, tak ani jeden není stejný. Ať už národností nebo svým osobitým stylem oblékání . Pohled na módu je tu hodně rozdílný než u nás. V tomto smyslu jsou velmi otevření, tolerantní k ostatním, nebojí se kombinovat.

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: obchody

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: procházky Londýnem

Obchody

Rámy výloh pouze ze dřeva, žádný plast. Krásné obchody na každém rohu.. Zejména různé krámky s pečivem, plněnými bagetami a cukrárny , nebo také Borough Market . Čerstvé potraviny i jídlo, dělané rovnou mezi stánky, tu vonělo až za roh.

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: Borough Market

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: Borough Market

Typografie a reklamy

Určitě nemohu zapomenout na typografii. Krásné vývěsní štíty obchodů, jednotný styl a minimum reklam. To mi tady v Čechách bohužel schází..

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: obchody

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: typografie

Stálé sbírky

Vstup do stálých expozic je v Anglii zdarma. U vchodu do areálu ani není žádná kontrola, proto je úžasné, že si můžete skočit v polední pauze kouknout na Leonarda a zase jít. Je to takový dobíječ energie.

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: Národní galerie

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: Národní galerie

International Fashion Showcase

ISF byla doprovodná akce London Fashion Weeku .Výstava prací módních návrhářů z různých koutů světa. Každá země, která byla vybrána má zde svůj výstavní prostor pro svou instalaci. Naši instalaci Voyage Through Central Europe jsme měli společně se Slováky a Maďary.

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: ISF

Londýnských 5 NEJ Jany Mikešové: ISF

terTereza Houdková

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.