1. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Šperkařka zaplnila galerii párátky. Přijďte si také pro jedno

 Radka Kovačíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Kovačíková | foto: Archiv Radky Kovačikové

Mladá česká šperkařka žijící v New Yorku Radka Kovačíková je na skok v Praze. Kromě velké porce sebeironie a humoru si přivezla také mraky párátek, které vyložila v galerii We exhibit na Pražském Hradě.

Kurátorka galerie We exhibit zaměřené na současný český šperk Monika Hanková dává od začátku zřetelně najevo, že má ráda hravý šperk. Prodejní expozici se stálicemi domácí scény (Šípková, Richterová, Hesounová, Verner...) doplňuje každý měsíc novou výstavou, doposud představila koženou kolekci Štěpána Růžičky, se světlem si hrající šperky Jany Rollové, náhrdelníky studentů nebo absolventů ateliéru šperku z Plzně a Liberce, teď představuje mladou šperkařku Radku Kovačíkovou.

Kovačíková po studiích v Turnově a Bratislavě zakotvila před několika lety v New Yorku a každá její práce je srozumitelným konceptem okořeněným silnou dávkou ironie. " V díle Kovačíkové, do kterého se bezpochyby promítá kromě vlivu populární kultury, tradiční symboliky i velká míra (sebe)ironie, je patrná čistá radost z tvorby, která se přenáší i na ostatní. Radost rezonující směrem ven, je, dá se říci, rovněž vlastním cílem její tvorby. V prvotní fázi vybídne k zamyšlení, následně iniciuje diskuzi, a ve výsledku vede ke skutečné akci, k činu. Kovačíkové „umění radosti“ vychází ven, pryč z uzavřeného světa umění přístupného jen některým. Umělkyně do něj vkládá sama sebe, dělí se o něj s ostatními, výsledek nabízí všem. Je zřejmé, že určitý sociální prvek je nedílnou součástí jejího přístupu k médiu šperku a k tvorbě vůbec," přiblížila tvorbu Kovačíkové kurátorka Monika Hanková.

Pick Your Pick, Radka Kovačíková

Pick Your Pick, Radka Kovačíková

Do galerie We exhibit pak vybrala párátkový projekt Kovačíkové Pick Your Pick NOW, fanoušci současného šperku se mohou těšit na párátka zlatá, stříbrná, nějaká pro děti, na míru i ta Vánoční. Vernisáž na adrese Úvoz 26 začíná v úterý 3.12.2013 v 19:00. 

Mnoho mladých českých umělců nebo designérů má New York jako vysněnou adresu, jak ses tam ocitla ty? Šlo také o splněný sen?
RK:"Tak trochu určitě, i když jsem tady původně neplánovala žít. Nejdříve jsem do USA jela na výměnný studijní pobyt, avšak s plánem najít si, po ukončení semestru na pensylvánské univerzitě, stáž v některé z NY šperkařských galerií. Povedlo se a já ještě více nabyla přesvědčení, že se do tohoto “koncentrovaného” města brzy vrátím." Také jsem se zde seznámila se svým mužem, takže má pozornost, po dokončení studia v Bratislavě, přirozeně směřovala zpět.


Jak se české šperkařce žije v New Yorku?
RK:"Mám svůj ateliér, ze kterého nerada večer odcházím a ráno se do něj opět těším. Jsem sice schopna realizovat šperky i na koleně a za pochodu, ale vždy si nakonec potřebuji najít nějaký koutek, místo kde si utříbím myšlenky, abych byla schopna realizovat své plány a rozvíjet spolupráci s jinými autory, připravovat akce nebo výstavy. Stejně tak, jako v Čechách a na Slovensku, se snažím pokračovat v budování klientely se kterou je radost být v kontaktu. Často mě ale také osloví neznámý člověk na ulici, s dotazem, kde jsem koupila tu náušnici, co mam v uchu?! A seznam příznivců mé práce samovolně roste…. To mě na New Yorku také velmi baví. Bezprostřední schopnost komunikovat, otevřenost novým řešením, ale také trefná a přímočará zpětná vazba, která sice někdy v daný moment píchne, v důsledku však pomáhá k posunutí se dále. Nejdříve jsem si myslela, ze NY šperkařský rybník je jezerem s nedohledným břehem, ale opak je pravdou."

Co je podle tebe šperk a proč se jím zabýváš?
RK:"Šperk pro mě nemá žádné formální vymezení, vystudovala jsem obor zlatnictví/stříbrnictví v Turnově, dále pak atelier šperku v Bratislavě, takže cokoliv vytvořím je šperk. Mám na to papíry!(smích) Myslím, cítím a jednoduše žiju šperk. A proč? Protože to má smysl."

Kovačíkové rozpůlená zvířata

Kovačíkové rozpůlená zvířata

Tvé práce jsou sice konceptuální, ale komentované velmi sympaticky s nadhledem a sebeironií, a tím pádem i velmi srozumitelné. Zároveň jde často o nositelné věci, jaký je tvůj pohled na cenovou dostupnost dnešního uměleckého šperku? Mají to být věci, které si můžeme dovolit nebo patří do galerií a sbírek?
RK:"Obojí. Každé oblast má svoji funkci, přínos a svého fanouška. Šperk nošený denně jednoduše žije úplně jiný život než ten ve vitríně a jejich hodnoty nabývají odlišných rozměrů právě díky způsobu “ubytování”. V aukčních síních nesedí vždy jen rivalové přebíjející se více o prestiž a investici než o samotné dílo, najdou se tam také opravdoví milovníci daného artefaktu, jež také touží být permanentně obklopováni jeho přítomností. Někdo si může dovolit a dovolí denně nosit šperk, který by jiný zamknul do trezoru, jde o účel zakoupení si takového kousku, bez ohledu na jeho nositelnost. Každý šperk není možno množit v kolekcích a pokud mu autor věnoval neopakovatelnou péči, zaslouží si oba odpovídající vyrovnání. V mém případě se často odehrává scénář, kdy prodej jednoho originálu zafinancuje pak vývoj těch cenově dostupnějších. Takže podle mého názoru jde o symbiózu, kterou netřeba odsuzovat, i když je samozřejmostí, ze větší počet šperků má šanci oslovit větší množství lidí. Produkt versus unikát! V současnosti se zaměřuji na šperky dosahující do širokých řad společnosti, ale čas od času mám potřebu si „strouhnout“ i jedinečný šperk. Neupřednostňuji ani jednu rovinu, každá totiž poskytuje jiný druh naplnění."

Jsi z Čech, ale studovala jsi v proslulém ateliéru S M L XL, sleduješ dění na české a slovenské scéně? Co tě baví?
RK:"Snažím se monitorovat umělecké dění všeobecně, tak nějak mě nikdy ani nenapadlo zaměřovat se na některý ze států…Naposledy mě ale oslovila instalace Martina Papcůna “…We carry it on”, brože B-birds Štěpána Růžičky, interaktivní instalace Jewelry Tourist Pavola Prekopa , dále pak práce Bad season Lucie Gašparovičové, Simpsonovci, alebo všetko zlato čo sa blyští Hany Kašičkové, Čokolády Miry Podmanické a mnoho dalších před kterými smekám! Z New Yorku práce Richarda Jochuma, se kterým chystáme na jaře spolupráci. Jeho autorská činnost mě baví opravdu hodně."

V úterý mají vernisáž tvá párátka ve We exhibit gallery, o co přesně jde?
RK:"Na výstavě bude představena současná podoba mého dlouhodobějšího projektu Pick Your Pick, který má za cíl „popíchnout“ k akci, inspirovat, nakrmit, ale také třeba „jen“ potěšit. Ve snaze o nalezení pro mě smysluplného šperku a IDealního designu, jsem se „dostrouhala“ až k samotnému párátku, které mě momentálně naprosto fascinuje. Nabízí totiž možnosti a má schopnosti, které každým dnem vnímám v ještě širším kontextu. Přijďte se také nadchnout! Na jednom párátku se toho totiž může odehrát spousta... Ale také nemusí, já jen předkládám možnosti a je na každém má-li chuť se zapojit.

Pick Your Pick, Radka Kovačíková

Pick Your Pick, Radka Kovačíková

Na jakém projektu teď pracuješ nebo čím se v hlavě zabýváš – co chystáš?
RK:"Samo sebou už mám představu o pokračování párátek, jejich využití v každodenním životě, i případné doplňky se s nimi pojící. Ty budu představovat postupně. Po párátkách přijdou... ale to zase příště!"

Zlaté opičí párátko, Radka Kovačíková

Zlaté opičí párátko, Radka Kovačíková

Více se o Radčině práci dozvíte ZDE.