Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

Česká vlna. Kde koupit designové deky či kabáty?

Textilní výtvarnice Kateřina Soukupová pracuje s evropskou, českou i novozélandskou vlnou ručně utkanou ve Strmilově, ze které vznikají deky, plédy a šály navržené v několika barevných variantách. foto: Kateřina Soukupová

Svetry, čepice, kabáty, ale i deky. Jak jsou na tom čeští designéři s vlnou? Jakou používají techniku a kdo z nich používá pouze českou vlnu Podívejte se, u koho se vyplatí si pořídit zimní kousek do šatníku.
  5:58

Kama

Kama je rodinná firma fungující již 30 let, známá pro své vzorované čepice a svetry. Využívá 100% nebo směsovou vlnu z ovcí Merino, která má skvělé vlastnosti a je biologicky rozložitelná. Firma má přehled nad celým procesem výroby vlny, od chovu ovcí, jejich stříhání i jak je při vzniku příze respektováno životní prostřední a životní podmínky zvířat, což garantuje certifikát Organica. Vlněná příze je zpracována technologií bez použití chloru, má certifikát nejvyšší ekologické šetrnosti a bezpečnosti bluesign. Kama je také jediným českým pletařským výrobcem, který vlastní od roku 1996 licenci na použití membrán Gore ve svých výrobcích. Svetry, čepice a doplňky plete tak, aby byly dobře kombinovatelné a také nositelné nejen na horách, ale i ve městě.

Kama je rodinná firma fungující již 30 let, známá pro své vzorované čepice a...

Besky

Besky je tradiční česká manufaktura na vlněné přikrývky a další lůžkoviny nejvyšší kvality, které vyrábí ručně z české vlny, nakoupené od místních farmářů. Výroba funguje nepřetržitě od roku 1992, bez použití dutých vláken z umělé hmoty, jen díky šetrně vyprané a učesané vlně. Díky jejím termoregulačním vlastnostem vznikají produkty, které krásně voní a vyzařují energii života a pokud se k nim bude uživatel chovat s péčí, kterou potřebují, vydrží desítky let. Vlněná přikrývka je 100% přírodní a recyklovatelný produkt, který nezatěžuje životní prostředí, navíc podporuje ekonomiku regionu, z nějž pochází. Besky byl donedávna Batex, který Zuzana Bílková znovu postavila na nohy a dodala tradiční výrobě nový dech. Firma spolupracuje s farmáři z Beskyd a okolí, od kterých vlnu vykupuje a následně šetrně zpracovává až ve finální produkt.

Besky je tradiční česká manufaktura na vlněné přikrývky a další lůžkoviny...

Daya

Návrhářka Daniela Ettlerová před třemi lety uvedla první kolekci Poctivých vlněných kabátů, ušitých ze 100% české vlny, ručně utkané v Tkalcovně Kubák ve Strmilově. Letos k nim přidala 100% vlněné šály, které je barevně doplňují. Kabáty jsou šity v omezeném počtu kusů a je možné nechat je upravit konkrétně na míru své nové majitelce. A protože Daniela zaznamenala velkou poptávku také po pánské verzi, budou si letos moci svůj Poctivý vlněný kabát pořídit také muži.

Návrhářka Daniela Ettlerová před třemi lety uvedla první kolekci Poctivých...

Kateřina Soukupová

Textilní výtvarnice Kateřina Soukupová pracuje s evropskou, českou i novozélandskou vlnou ručně utkanou ve Strmilově, ze které vznikají deky, plédy a šály navržené v několika barevných variantách. Ikonickým produktem jsou piknikové deky opatřené koženými přezkami, které lze upevnit na batoh či kolo a dovézt všude tam, kde je hostina proběhne. Ve svém atelieru pak Kateřina také ručně tká koberce (kelimy), vznikající na míru prostoru, který doplní. Každý z výrobků je možné přizpůsobit rozměrově i barevně přáním budoucích majitelů, včetně opatření vlastními inciály.

Textilní výtvarnice Kateřina Soukupová pracuje s evropskou, českou i...

MIK

Za značkou MIK stojí Jana Mikešová, která ji postavila na propojení sofistikovaného řemesla s nadčasovým stylem. Její pletené čepice, svetry a šaty se vyznačují čistými liniemi a ženskostí, s jedinečným dotekem přírody v podobě silné merino příze, kterou Jana spřádá, dle klasické techniky – na kolovrátku, sama. Používá vlnu alpaku, která pochází z etického chovu v Peru a vlnu z Rakouska a Itálie, barvenou dle norem Öko-Tex standard 100, tedy promytou pouze biologicky čistícími prostředky. Některé z vlněných přízí jsou opatřené certifikátem bluesign. Kromě autorských kolekcí se zaměřuje také na pletení svetrů a doplňků na míru.

Za značkou MIK stojí Jana Mikešová, která ji postavila na propojení...
Autor: