24. února 2016 7:23 Lidovky.cz > Relax > Design

České kaktusové klobouky i fetišistické spodní prádlo zazářily v Londýně

Last Fata Morgana je instalace pražské UMPRUM na prestižní přehlídce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Last Fata Morgana je instalace pražské UMPRUM na prestižní přehlídce... | foto: Lucie Desmond

Čeští módní návrháři dostali ocenění na londýnském fashion weeku. Studenti z UMPRUM tam totiž prezentovali své poslední práce na přehlídce International Fashion Showcase 2016. Ta je přitom oficiální doprovodnou akcí prestižního londýnského týdne módy. Odborná porota vybrala českou instalaci nazvanou Last Fata Morgana jako nejlepší.

Česká expozice ukázala odvážné kousky - od romantismem inspirovaného fetišistického spodního prádla až po klobouky kaktusovitého tvaru či excentrické výšivky.

„Hlavní myšlenkou expozice bylo vyjádřit pohled na módu jako vidinu lepšího světa, kde rovnoprávnost, tolerance a svoboda patří mezi základní lidské hodnoty,” vysvětluje kurátor projektu Pavel Ivančic, přední český návrhář a absolvent prestižní londýnské designerské školy Central Saint Martins, který zároveň vede ateliér módní tvorby na UMPRUM.

Last Fata Morgana je instalace pražské UMPRUM na prestižní přehlídce...
Last Fata Morgana je instalace pražské UMPRUM na prestižní přehlídce...

Česká republika byla vybrána z 24 zemí porotou složenou z expertů v oblasti módního průmyslu. “Porota se jednomyslně shodla na tom, že česká instalace si ocenění jednoznačně zaslouží. Zaujala nás čistota instalace, ale i práce jednotlivých designerů,” dodala Mandi Lennard, členka poroty a zakladatelka renomované módní agentury Mandi’s Basement.

Ivančic k tomu dodal, že tímto vítězstvím se podařilo zařadit Českou republiku zpátky na mapu módního světa.

Výstava, kterou spoluorganizovalo České centrum v Londýně, se přesune z Londýna do Prahy, kde bude v rozšířené podobě k vidění v Galerii Smečky od konce dubna.

Přehlídka International Fashion Showcase je pořádána každoročně ve spolupráci s Britskou radou a British Fashion Council (BFC). Výstavu s názvem Last Fata Morgana, kterou pořádalo České centrum v Londýně spolu s UMPRUM v čele s kurátorem Pavlem Ivančicem, představilo sedm talentovaných designerů: Tereza Rosalie Kladošová, Karolína Juříková, Monika Krobová, Sofya Samareva, Markéta Kratochvílová a Filip Jakab a Antonín Šimon. Architektem výstavy je Aleš Kachlík.

tohTomáš Holý