Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České kožené výrobky. U koho si pořídit batoh či kabelku?

Design

  6:19
Jak jsou na tom čeští designéři s kůží? Jakou používají techniku a jakou kůži používají? Podívejte se, u koho se vyplatí si pořídit batoh, ledvinu či elegantní kabelku.

Bodline foto: Tomáš Polák

.about leather.

Za čím dál tím populárnější značkou .about leather. stojí Barbora Musilová z pražské Letné. A její vlajkovou lodí jsou ledviny, ty od ní nosí i české herečky. Tváří nové kolekce .the croco., kterou Musilová uvedla v listopadu, se stala herečka Jenovéfa Boková. Kolekce je ručně ušita v letenské dílně z imitace krokodýlí kůže. Hovězí kůže, se kterou pracuje, pochází z italského Toskánska. „Značka vznikla proto, že mám ráda nadčasovou módu. Popravdě, definitivním impulsem k tomu, abych se odhodlala skutečně ušít vlastní kolekci, kterou jsem už dlouho nosila v hlavě, byla prozaická situace, kdy jsem nemohla nikde na trhu sehnat takovou jednoduchou černou cross body kabelku, která by se mi opravdu líbila. A která by byla ideálně ušitá přímo v Česku,“ říká Musilová. 

Ledvina z kolekce .the croco.

Playbag

Svou první tašku ušil designér Aleš Loch před několika ze staré autoplachty. Měla takový úspěch, že se z jednoho kusu zrodila kolekce, plachty doplnila kůže a dnes jedinečné doplňky Playbag nosí lidé z Japonska i Nového Zélandu. Později Loch doplnil kolkce batohů, peněženek a tašek také koženými botami. 

Kožené pouzdro

Bodline

Dvojice designérů Jitka a Matouš, kteří spolu tvoří pár i v soukromí, se specializuje a výrobu kožených produktů, zejména pak kabelek a tašek. Název značky - Bodline - vznikl spojením dvou slov a znamená spojení mužského a ženského principu. Bod jako kruh - oblé tvary ženy, Line jako přímka neboli také ostré rysy muže. „Myšlenka založit Bodline vznikla už na škole, kde jsme se dali dohromady a jako pár jsme chtěli společně pracovat. Výrobky vyrábíme v ateliéru kousek od Kolína ve staré Jednotě. Taky nám s výrobou pomáhá naše švadlena, která má svojí externí dílnu. Pro kůži si jezdíme do českých koželužen po celé republice. Na všechny výrobky používáme výhradně hovězí kůži, která je na naše kabelky, batohy a doplňky nejvhodnější,“ říkají designéři. 

Klopovka

Bagind

České batohy, za kterými stojí Lukáš Matějček, šije Ind, se kterým se Matějček seznámil na cestě po Indii. Nechal si u něj totiž ušít batoh na cesty, ten jeho mu totiž cestou vypověděl službu. Prodavač, se kterým se brzy spřátelil, vyráběl nový batoh přímo na místě. „Byl jsem s ním neustále v kontaktu a pak se zrodil nápad vytvořit Bagind. Nechal jsem si poslat první zásilku batohů. Teď je máme skladem, vymýšlíme nové modely, hrajeme si s designem,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Batohy v nových barvách

Kozak

Před několika lety se na trhu objevily výrobky legendární značky Kozak. Historie této značky sahá až do 19. století. Slávy dosáhla zejména za socialismu. Původní značku nyní oprášil producent Daniel Strejc. Ačkoli inspiraci k novým koženým výrobkům hledal třeba až v daleké Koreji, výrobu nechává jen v českých rukách. Kozak se sice hojně odkazuje na historii, svým designem ale velmi slušně konkuruje současnému modernímu pojetí minimalismu v módě a doplňcích. „Registrování značky byl dlouhý boj, ale nakonec se mi to povedlo. Obyvatelé Klatov to, myslím, s radostí přijali. Reagují na to dobře, protože Kozak je legenda, která ve městě stále žije, lidé na výrobu dodnes vzpomínají,“ říká Strejc.

Dan Strejc, který obnovil značku Kozak, vyrábí koženou galanterii v Česku

Leather Utilities

Za další úspešnou značkou Leather Utilities (L/U) stojí designérka Lucie Telecká, která pracuje s usněmi s certifikátem Pelle al Vegetale. Sortiment zahrnuje drobnou koženou galanterii od tašek a kabelek až k pouzdrům na bloky. Všechny výrobky jsou zhotoveny ručně, v České republice v ateliéru v centru Prahy a jsou dostupné v mnoha barevných variantách. 

Peněženky
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!