Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České osvětlení od Preciosy: inspirováno v Iráku, oceněno v Americe

Design

  6:52
Českému sklu se v zahraničí daří. Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením, které získalo mezinárodní cenu za design IDA. Zaujali totiž se svou prací pro Preciosu Lighting - modulové osvětlení, které bylo prezentováno na uplynulém design weeku v Miláně.

DESIGNÉRSKÉ DUO JAN VACEK A MARTIN ŠMÍD USPĚLO SE SVÝM DEKORATIVNÍM OSVĚTLENÍM, KTERÉ ZÍSKALO MEZINÁRODNÍ CENU ZA DESIGN IDA. foto: PRECIOSA LIGHTING

„Máme rádi silné kontrasty, které nakonec ale dokáží vytvořit vjemovou harmonii, přinášejí podněty a vzbuzují emoce. Čerpáme inspiraci ze všeho, co nás obklopuje. Design předmětu vnímáme jako proces zpracování myšlenky – někdy je to pohádkový příběh, jindy třeba jen zadání na základě ekonomické kalkulace klienta,“ prohlásili o své práci designéři.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením, které získalo mezinárodní cenu za design IDA.

Co Vacek se Šmídem navrhli? Novinka pro Preciosu se jmenuje RIDGE STONE - KUF a jedná se o systém modulové stavebnice komponentů dekorativního osvětlení pro bytové i veřejné interiéry. Základní modul systému o rozměrech 500 x 500 mm je možné instalovat na stěny a stropy jako dekorativní světelný obklad vykrývající velké plochy, nebo jako jednotlivá svítidla.

V základním modulu systému KUF je do desky stínidla originálním způsobem uchyceno 16 kusů velkých křišťálových kamenů z olovnatého skla, vyrobených kombinací lisování a broušení.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením, které získalo mezinárodní cenu za design IDA.

Kde se vzala inspirace?

Inspirací pro návrh tohoto vzoru skládání kamenů bylo „kúfské“ neboli kúfické písmo, kaligrafická forma arabských písmen s prodlouženými svislými a vodorovnými linkami. 

„Písmo bylo pojmenované podle města Kúfa v dnešním Iráku a užívané již ve starověké Mezopotámii. Zvláštní druh kúfských kaligramů jsou nápisy psané do čtverce, často se vyskytují na mozaikách a v islámské architektuře. V kúfském písmu byly napsány nejstarší rukopisy Koránu,“ dodali návrháři.

Designérské duo Jan Vacek a Martin Šmíd uspělo se svým dekorativním osvětlením, které získalo mezinárodní cenu za design IDA.

Další zajímavostí svítidla je fakt, že díky použité technologii je skleněný kámen systému KUF o rozměrech 120 x 120 mm historicky největším průmyslově vyráběným plošným výliskem v Česku, a podle dostupných informací pravděpodobně i v Evropě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!