17. března 2015 6:17 Lidovky.cz > Relax > Design

České sklo obdivuje Dubaj. Roubíček oživil objekt EXPO

Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla.... | foto: Preciosa

Do 20. března se v rámci prestižní přehlídky Design Days Dubai světu představí speciální projekt světově uznávaného umělce Reného Roubíčka. Jeho objekt Expo na druhou který vznikl v červnu loňského roku za podpory společnosti Preciosa Lighting. Kromě Emirátů bude rozsáhlá skleněná plastika k vidění i na nadcházejícím Expu v Miláně.

Expo2 je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla. Poslední autorovo dílo znázorňuje ideologické propojení historických mezníků světové ateliérové tvorby skla a spojník dvou nejznámějších skulpturálních objektů pro EXPO 1958 a 1967.

Nápad vytvořit dílo spojující zásadní tvůrčí mezníky autora se zrodil na podzim v rámci „oslavy českého designu a skla“, kterou byla vernisáž výstavy Back to the Future: Expo 58. Projekt Reného Roubíčka byl pak během obdivuhodných šesti měsíců dokončen.

Expo na druhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla....

Expo Nadruhou je symbolem tradice a vize, dvou charakteristik českého skla....

“Zhruba před rokem si mistr posteskl, že od doby, kdy udělal první svítidla s manželi Šrámkovými, ho všichni začali brát jako lustraře, ne jako sklářského výtvarníka. Sdělil mi, že by rád ještě někdy vytvořil hodnotnou skleněnou plastiku,“ popsal stručně příběh vzniku díla umělecký ředitel společnosti Preciosa Lighting, Jaroslav Bejvl ml.

Lidovky.cz