Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Českou cenu za architekturu má šanci získat 27 projektů

Manifesto na Smíchově zažívá svou druhou sezónu a letos zde skončí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manifesto na Smíchově zažívá svou druhou sezónu a letos zde skončí. | foto: Alex Shoots Buildings

LIBČICE NAD VLTAVOU Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek staveb mezinárodní porota. Pořádající Česká komora architektů je zveřejnila na nominačním večeru pátého ročníku ceny v objektu Kotelna v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů pořadatelé oznámí 24. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.

Loni se hlavním vítězem soutěže stali Petr Stolín a Alena Mičeková, podle jejichž návrhu byla postavena mateřská škola v Nové Rudě na okraji Liberce. Třetina letos nominovaných děl jsou stavby financované z veřejných zdrojů. Dvě třetiny nominovaných děl byly dokončeny v loňském roce a nejvíce jsou zastoupeny jako v minulých ročnících projekty pro bydlení.

Druhé nejsilnější zastoupení mají vlastní sídla společností, případně komerční prostory. Čtyři projekty jsou ve veřejném prostoru, další dvě stavby plní veřejnou funkci a pestrost přihlášených děl doplňují dvě rozhledny, ve Velké Deštné a Rozhledna Doubravka, objekt památníku Jana Palacha ve Všetatech, sportoviště v Kácově, rekonstrukce kostela v Hodslavicích či mateřská škola v Pacově.

Manifesto na Smíchově

Nejvíce nominovaných realizací je v Praze, dohromady devět, což je třetina z postupujících děl. Na druhé příčce je Královéhradecký kraj s pěti vybranými stavbami. Po třech nominacích pak mají kraje Středočeský a Jihomoravský.

Enotéka, Manifesto i vinařství

Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Čtyři autorské týmy, jejichž realizace porota nominovala, se už v minulých ročnících ceny dostaly do finále. Ateliér Chybik + Kristof Architects; Urban Designers, finalisté ceny roku 2017, mají letos tři želízka v ohni. Jsou to Manifesto Smíchov, Enotéka Znojmo a Vinařství Lahofer.

„Design vždy byl a je pro Manifesto nesmírně důležitý, je to součást naší DNA a dvou nominací po sobě si opravdu vážím. Naší vizí je regenerovat zapomenutá místa, přetvářet je v živé a elegantní markety, kde se lidé mohou setkávat. S Manifestem vystupujeme v roli klienta, ne designérů, a architekti Chybík+Krištof uchopili mou představu, jak nejlépe mohli. Vypořádali se s mnoha omezeními, s časovou náročností a vytvořili nového genia loci, kde se lidé cítí příjemně a toto místo na Praze 5 díky tomu mohlo ožít. Koncept architektů s vodním prvkem, bohatou zelení, otevřenou terasou i komorními zákoutími je bezbariérově přístupný,“ komentuje nominaci zakladatel Manifesto Marketu Martin Barry. 

Jedním z netrpělivě očekávaných projektů Chybík+Krištof je vinařství Lahofer,...

Atelier 111 architekti byl v loňském ročníku ve finále s Chatou u rybníka. Letos porota vybrala mezi nominované dvě jeho díla, Rodinný dům v Jinonicích a Dílny Opatov. Atelier bod architekti se letos bude ucházet o vítězství s Novou radnicí Prahy 7. Vloni byl ve finále s návrhem Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích.

V minulých ročnících byl úspěšný také ateliér Ellement architects, který letos získal nominaci za realizaci Chatky na Sirákově. Hned v prvním ročníku ceny přitom získal titul Finalista za Revitalizaci Gahurova prospektu - předprostor kulturního a univerzitního centra ve Zlíně.

,

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...