14. listopadu 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Český design? Dány uchvátilo dřevo, říká oceněný kurátor

Michael Vašků a Michaela Juřenčáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Vašků a Michaela Juřenčáková | foto: Czechdesign

Kurátor Michael Vašků má rád pohádky. Myslí se, že mají s designem mnoho společného a proto se rozhodl uspořádat putovní výstavu Stolečku, prostři se! A zabodoval.

"Mám velmi rád pohádky. A to nejen proto, že jejich společné motivy spojují evropskou identitu a kulturu, která byla v minulém století několikrát násilně rozdělena na západ a východ. Ještě raději mám ale romantickou atmosféru, kterou vytvářejí. Není to pouze o tom, co vidíte, ale také o pocitech – a přesně to vidím jako společný prvek u věcí, které jsme vystavili," vysvětlil Vašků v online rozhovoru čtenářům Lidovek.

Projekt se poprvé představil na veletrhu Blickfang ve Vídni, odkud si rovnou odvezl cenu pro nejlepší koncept. V rakouské metropoli naservíroval návštěvníkům práce českých značek a studií TON, mmcité, Bohemia Machine, ZORYA, deFORM, LLEV, PIRSC i práce studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Na veletrhu v Kodani ještě expozici doplnily výrobky de-sign. 

Stolečku, prostři se ve Vídni

Stolečku, prostři se ve Vídni

Jak v zahraničí reagovali na český design a co zaujalo nejvíce? "Co dánští návštěvníci znají nejvíce je určitě české sklo. Ale co je nejvíce nadchlo byly dřevěné židle TON a lavičky od mmcité. Byli dokonce trochu v šoku, že někdo umí natolik dobře pracovat se dřevem, což je typicky "jejich" materiál," řekl Vašků.

Michael Vašků působí ve Vídni, kde vystudoval architekturu na univerzitě působí i dnes. "Nicméně design v jakémkoliv měřítku je moje vášeň, a proto už několik let spolupracuji s  českou organizací CZECHDESIGN, kterou jsem sám kontaktoval s nabídkou spolupráce. Rodiče jsou Češi, s českým prostředím jsem stále v kontaktu," vysvětlil a dodal, že hlavní nedostatky českého designu vidí v orientaci pouze na český trh a jazykové bariéře. Přitom kvalita českých návrhů mnohdy přesahuje evropský standard.

Přečtěte si celý online rozhovor

V následujích měsících si dá projekt Stolečku, prostři se! pauzu, v březnu ho můžete navštívit v rámci veletrhu Blickfang ve Sttutgartu a pak i v Praze, v galerii CZD. Co se dalších projektů týče, má Vašku jasno: " V současné době začínáme s CZECHDESIGNem pracovat na společném projektu, výstavě pro "Die Neue Sammlung" v Mnichově, které je jednou z nejrespektovanějších muzeí designu vůbec. Na to se velmi těším, co z toho vzejde," nalákal na závěr čtenáře.

terTereza Houdková