Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Český design od studentů. Po roční odmlce se letos znovu vrací UMPRUMSHOP

Studentská akce dává každoročně příležitost mladým tvůrcům prezentovat výsledky své práce a především je nabídnout k prodeji široké veřejnosti. foto: umprumshop

Oslavit nové začátky mladým designem, to je poselství letošního UMPRUMSHOPu, který se koná po roční odmlce. UMPRUMSHOP je jedinečná prodejní výstava děl z řad studentů a absolventů školy, jež se koná pod záštitou Ateliéru módní tvorby. Studentská akce dává každoročně příležitost mladým tvůrcům prezentovat výsledky své práce a především je nabídnout k prodeji široké veřejnosti.
  5:00
Studentská akce dává každoročně příležitost mladým tvůrcům prezentovat výsledky...
Studentská akce dává každoročně příležitost mladým tvůrcům prezentovat výsledky...

Letošní UMPRUMSHOP reaguje na pocity uplynulé doby, ale s nadějí. Objevují se motivy oslavy, budoucnosti, naděje, ale i radosti. Ty se zrcadlí v celkovém konceptu, vizuálním stylu přehlídky i v kurátorském výběru produktů, které byly vytvořeny se záměrem zlepšit každodenní život.

Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1

9. – 12. 12. 2021, otevřeno:  11 – 20 hodin

 Součástí akce je již tradičně zájem o otázky udržitelnosti a ekologické šetrnosti, a to nejen v případě vystavených produktů, ale i v celkové dramaturgii výstavy. Instalace je částečně vytvořena ze staršího mobiliáře z předchozích let a zbytkového materiálu ze stavebních prací v budově. 

 Výstava tímto ukazuje, že recyklace a upcyklace nejsou pouze pomíjivým trendem, ale integrální součástí uvažování mladých designérů.

UMPRUMSHOP

Historii UMPRUMSHOPu můžeme hledat v roce 2009, kdy se ještě jmenoval VŠUP SHOP (oba názvy vycházejí ze zkratky školy). Tento předvánoční market vznikl z iniciativy studentů Ateliéru módní tvorby, který v té době vedl prof. Josef Ťapťuch. Zaměřoval se především na módu, šperk a drobné doplňky.

Na tuto tradici plynule navázali i studenti současného vedoucího ateliéru Pavla Ivančice. Se stoupajícím zájmem veřejnosti se rozšiřovala nabídka o knižní publikace, výrobky z papíru, skla, porcelánu, drobné doplňky do interiéru, nebo dokonce studenty vyráběnou kosmetiku. Poslední ročníky UMPRUMSHOPu začaly klást důraz nejen na prezentaci studentské tvorby, ale i na téma udržitelnosti a šetrnému přístupu k prostředí.

Autor:
Témata: design, výstava

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...