19. července 2017 6:56 Lidovky.cz > Relax > Design

Český grafik vytvořil podobu nového alba rappera Jay-Z

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější... | foto: Instagram/jay-z

PRAHA Podobu nového alba amerického rappera Jay-Z, který patří mezi nejvlivnější osobnosti současné hudby, pomáhal vytvořit český grafický designér Radim Peško. Album je pojmenované pouze čísly 4:44, má minimalistický vizuál tvořený číslicemi na světle hnědém pozadí.

Jay-Z, známý také jako producent Rihanny a manžel Beyoncé, si pro své zatím poslední album vybral písmo Peška, který žije a pracuje v Londýně. Radim Peško byl třikrát kurátorem mezinárodního bienále grafického designu, které se koná v Brně. V Brně také bude mít na podzim výstavu představující průřez jeho prací, začne 6. října v prostoru SOLO Offspace.

Jay-Z

Rapper, producent a podnikatel Jay-Z se narodil jako Shawn Corey Carter v roce 1969 v New Yorku. Po celém světě se prodalo na 50 milionů jeho nahrávek, což ho řadí mezi nejbohatší americké hiphopové umělce. Zakládal, vlastní či částečně vlastní hudební vydavatelství nebo i basketbalový tým New Jersey Nets. Jay-Z také založil módní oděvní značku Rocawear. Má přes 20 cen Grammy. Spolu s Beyoncé byli celebritami již před svým seznámením a dnes patří k mediálně nejsledovanějším dvojicím amerického společenského života.

Peško se ve své práci zaměřuje na tvorbu písem, publikací a vizuálních identit. Je také iniciátorem výstavních projektů spojených s grafickým designem. V roce 2010 založil digitální písmolijnu RP Digital Type Foundry. Jeho písma v současné době používá řada jednotlivců a institucí po celém světě, třeba módní firma Paco Rabanne, časopis Frieze či britský Art Fund. Jeho nejnovější písmo Girott je součástí identity Documenty v Kasselu, jedné z největších přehlídek současného umění.

Dlouhodobě spolupracoval s různými institucemi, například se Secession ve Vídni či Bedford Press v Londýně. Podílel se také na vizuální identitě mnoha slavných muzeí či událostí ve výtvarném světě, třeba Stedelijk Museum v Amsterdamu, Aspen Art Museum, Fridericianum či Berlin Biennale 8. Radim Peško působí v oblasti designu také jako pedagog, sedm let učil na akademii v Amsterdamu a v současnosti mimo jiné působí jako hostující učitel na univerzitě ÉCAL v Lausanne.

 #444 #444Tour Coming To A City Near You. #Jayz #Beyoncé #BlueIvy

Příspěvek sdílený JAY-Z (@jayzfanspot),

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz