28. března 2016 7:14 Lidovky.cz > Relax > Design

Český sochař má dům ve tvaru kufru, postavil jej na nádraží

Originální kovový dům v podobě kufru postavil na nádraží v Kájově u Českého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originální kovový dům v podobě kufru postavil na nádraží v Kájově u Českého... | foto: ČTK

Originální kovový dům v podobě kufru postavil dnes na nádraží v Kájově u Českého Krumlova sochař Miroslav Páral. Kufr je symbolem útěku, deportací, ale i životních zážitků, které se při otevření vrací, řekl Páral.

Dům je dlouhý 12 metrů, šest metrů vysoký a 3,6 metru široký. Jednotlivé anely dnes sesadil dohromady jeřáb. Přivezly je kamiony. „Je to dům určený k bydlení. Ale neznamená to, že v něm bydlet budu. Uvidíme,“ uvedl.

Umělec tím navázal na svou předešlou prostorovou kompozici umístěnou v krumlovské synagoze. I zde tvořily výstavu s názvem Omlouvám se všem nuceně deportovaným litinové kufry. „Léta si s tímto symbolem umělecky pohrávám,“ řekl Páral. Uvedl, že poprvé ho kufr okouzlil jako malého chlapce, když v čerstvě zakoupeném domě svých rodičů našel na půdě kufr po odsunutých sudetských Němcích. „Samozřejmě jsem po něm hned skočil a čekal jsem poklad. Nebylo v něm ale nic,“ řekl Páral.

Originální kovový dům v podobě kufru postavil na nádraží v Kájově u Českého...
Originální kovový dům v podobě kufru postavil na nádraží v Kájově u Českého...

Od té doby je pro něj téma jakýchkoli deportací, vyhánění a transportů velmi aktuální. „Podvědomě se k němu vracím. Má díla jsou výsledkem jakéhosi vnitřního přetlaku, který nedokážu usměrnit. Až když je například dílo hotovo, tak si zpětně dávám dohromady důvody,“ řekl s tím, že s aktuální uprchlickou krizí se u něj pocity znásobily.

Jednašedesátiletý Páral se považuje za krumlovského patriota. Město umělecky ztvárňuje od dětství, ateliér má pět metrů od Vltavy. Touto akcí se ale s Krumlovem loučí. „Znovu to nebylo nijak v plánu, vše se stalo podvědomě,“ dodal. V Kájově zakoupil od Českých drah budovu bývalé vodárny a dvě garáže, do kterých umístí své sochy. „Hledal jsem místo, kam uskladním, nikoliv vystavím, své sochy. Mám jich docela dost, protože své děti nerad prodávám,“ uvedl. Do Kájova prý odchází proto, že má pocit, že mu v malém městě bude lépe.

„Kufr bude mým novým ateliérem, ale i skladištěm,“ řekl. Cenu nechtěl sdělit. Ale vše prý postavil bez grantů či dotací. „Já jsem věděl, že to musím udělat. Peníze mě nezajímaly. Pomohli mi jen kamarádi,“ řekl Páral.

Páral se narodil v Praze, vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. V roce 1991 založil Agenturu českého keramického designu. Od roku 1994 je předsedou sdružení keramiků Unie výtvarných umělců.

ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.