Svou výstavu na Design Weeku, který je součástí milánského veletrhu nábytku a designu Salone Internazionale del Mobile, bude mít i pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM).
Výstava v Berlíně představuje českého designéra Jiřího Pelcla![]() |
Škola uvede netradičně koncipovanou výstavu Ephemeral_Eternal, která propojuje dlouhou tradici školy a trvalé uměleckořemeslné hodnoty se soudobými trendy a kritikou konzumního životního stylu, sdělila mluvčí školy Kamila Stehlíková.
Expozice představí práce tří absolventů a studentů. Návštěvníci uvidí sérii daguerotypií Ondřeje Přibyla, která spojuje technologicky velmi náročnou a unikátní fotografickou techniku se soudobými tématy. Hlavní myšlenkou projektu Venduly Radostové je rozklad, destrukce a čas. Vzala nevypálené figurky tradičního výrobce porcelánových předmětů firmy Royal Dux, ponořila je do akvária s vodou a postupně je nechala rozpadat.
Nafukovací hračky
Lenka Vacková poukazuje na konzumerismus a odvrácenou stranu módního průmyslu. Připravila si performanci, při níž si nechá na tělo vytetovat loga známých značek. Místo tetovacího inkoustu ale používá vlastní krev, která se pak vytrácí jako pomíjivé módní trendy. „Výstavu nevnímáme jako radikální protest vůči stále silnějšímu konzumerismu. Poukazujeme na křehkou hranici a složitou otázku pomíjivosti a věčnosti. Právě toto uvědomění by mělo být jedním z určujících témat pro tvorbu nejen naší školy,“ uvedl prorektor UMPRUM Jiří Pelcl.
Výstava v Českém centru bude tradičnější. „Moderní design pro děti je stále více vyhledáván. Naším cílem je představit českou hračku a její moderní design nejenom pro italské publikum, ale také pro potenciální obchodní partnery, a to díky spolupráci s agenturou CzechTrade,“ uvedla ředitelka Českého centra Milán Radka Neumannová.
Vystavovat se budou hračky inspirované známými nafukovacími zvířaty Libuše Niklové. Na její tvorbu navazují současní designéři Jan Čapek, Anna & Jerry Kozovi a Zuzana Lednická. Dvojice Vrtiška&Žák v Miláně vystaví svou sběratelskou kolekci Woo a kolébku Tutu se snadnou montáží bez spojovacího materiálu, tradici dřevěných hraček rozvíjejí autoři pod značkou Kutulu.