Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Studenti upravili náplavku a zabodovali v zahraničí

Design

  7:00
Osud pražské náplavky naštěstí neleží v žaludku jen laikům, o její možné podobě přemýšlejí i architekti, urbanisté a v neposlední řadě studenti. Jonáš Krýzl a Marek Kundrata z VŠUP svým projektem dokonce zaujali porotu mezinárodní soutěže Gaudi natolik, že si odnesli jednu z hlavních cen.

Náplavka v podání Krýzla a Kundraty foto: Archiv Jonáše Krýzla a Marka Kundraty

Evropské soutěže Gaudi, která se soustředí na udržitelnou "zelenou" architekturu, se zúčastnilo přes 130 projektů, odborná porota pak vybrala 30 nejlepších, přičemž finalisté byli pozváni na týdenní workshop do Lutychu. Zde byl zadán další úkol - realizace projektu na bienále v Benátkách.  "Bohužel nám bylo řečeno, že nemůžeme jít s návrhem na vodu, tak jsme se rozhodli, že výstavou nebude objekt samotný, ale jeho stavba - na souši, tak jak se to koneckonců dělá s každou lodí. Že naším cílem není přímo realizace našeho návrhu, ale proces, příběh, jeho stavby, " vysvětluje serveru Lidovky.cz Jonáš Krýzl. To porotu soutěže velmi zaujalo a projekt pražských studentů byl nakonec vybrán jako třetí nejlepší.  "Taky jsme si řekli, že do stavby lodě na souši zapojíme i kolemjdoucí. Tohle přemýšlení se jim líbilo, ta cena je i za to," dodává Marek Kundrata.

Náplavka volná, ruch na vodu

Studenti se při návrhu soustředili na jeden z hlavních problémů náplavky - jak přesunout dění na vodu tak, aby samotná náplavka zůstala volná pro chodce nebo cyklisty. Navrhli multifunkční plovoucí platformu, která se díky modulům dá libovolně rozšiřovat či zmenšovat a může tak sloužit jakékoliv aktivitě - trhům, kavárnám, divadlu, módním přehlídkám nebo jen tak pro odpočinek. 

Molo u náplavky by mohlo sloužit i holé, jako dokonalé místo pro odpočinek.

"Nehledali jsme dlouhodobé řešení, k problému jsme přistoupili trochu jinak. Ty plovoucí platformy mají výhodu, že umí rozšířit přelidněnou náplavku a dát jí další funkce, nebo aktivovat nevyužívaná nefunkční místa tak, že tam připlujete a uděláte jednorázový happening, třeba koncert. Myslím, že právě takové věci mohou popostrčit diskuzi a vývoj náplavky kupředu," říká Kundrata.

Mobiliář lodě je variace na téma europalety, ze kterých by bylo možné udělat nábytek i třeba stojany pro trh. Pro mnoho lidí ohraná písnička, pro Krýzla s Kundratou však funkční řešení, které není potřeba za každou cenu měnit. "Palety nejsou úplně levnou záležitostí, ceny se pohybují kolem 170 Kč. Pokud by je někdo koupil, něco z toho postavil a pak je zase prodal, přijde mi to vtipné řešení, minimální náklady a žádný odpad, ale když je pak architekti řežou a vlastně tak popíraj ten základní prvek, tak tomu moc nerozumím," vysvětluje svůj postoj Kundrata. "Přišlo nám hlavně vtipné, že až křesla nebudou potřeba, během pár sekund se dají rozebrat a palety je zase možné použít k jejich původní funkci," dodává Krýzl.

Na architektonickém bienále v Benátkách byly vystaveny vítězné projekty soutěže a všichni finalisté se pak společně podíleli na realizaci absolutních vítězů, Devebere. Krýzlovi s Kundratou na místě došlo, že mají vlastně dostatek palet, a tak během chvíle spontánně vytvořili několik křesílek, aby se kolemjdoucí mohli v klidu posadit a celou "show" sledovat. "Chtěli jsme to zrealizovat co nejjednodušeji, takže jsme nepoužili žádné hřebíky, dokonce ani kladivo, jen pár drátů a různé zbytky z instalace Gaudi," vysvětlují.

Křesla zrealizovaná v Benátkách

Křesla měla v Benátkách velký úspěch a dokonce si přímo na místě našla své další využití. "Možná, že přátelé, se kterými jsme se v Benátkách seznámili, použijí křesla na konferenci Degrowth, která se tam teď bude konat," říká Krýzl. Česká architektura se tak prezentovala i mimo oficiální česko - slovenský pavilon a díky Krýzlovi s Kundratou skvělým svěžím způsobem. Teď už zbývá jen doufat, že se projekt třeba zrealizuje i na místě, pro které byl vytvořen.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!